Suzuki Vitara Bilgilendirme Forumu

Moderatörler: alpingen, kvadankpakal

hsnhsyn
4*1
Başlık Yazar

Ses sistemi ve hoperlör yardımı

Cum Haz 12, 2020 7:02 pm

Selamlar dostlar ismim hasan yeni kayıt oldum foruma. Aracım 2016 1.6 vitara. Aracımdaki ses kalitesini ucuz ama etkili bi şekilde degiştirmek istiyorum. Ufak tefek tamirattan anlarım öncelikli hedefim 4 kapıya ses izolasyonu forumda gördüm uygulamaları onu halledebileceğimden eminim. Ama hoperlör seçiminde boşlukta yüzüyorum desem yeridir :) Şimdi aracımın üzerinde orjinal Diaci multimedya var, çıkışları 45 wat diye yazmış bir arkadaş. Şimdi ben bu araca 4*45 wat mı takabilirim ? Bazı hoperlörlerde Rms ve max wat degerleri var. Hangilerine dikkat etmem gerekir. Örnek verecek olursam Soundmax SX-M8VC modeli 20 cm çap Rms 150 wat max 350 wat yazıyor. Ya bu hoperlörden iki çift yada buna benzer hoperlörden iki çift takcam. Veya JBL GT7-6C Mid takımı, JBL Club 6500 mid takımı bunlardan birini uygulayacagım sizce en doğrusu ne olur ? En verim alabilecegim takımı nasıl yapayım anlayan biri yarım edebilir mi acaba ?

Ses yalıtımı içinde yapışkanlı sünger kullanmayı düşünüyorum 4 kapıya ne kadar gider acaba ? 10mm kalınlıkta 100x300 cm var 150 tl en az iki kapıyı haleder diye düşünüyorum.

ersinguven
4*2

Re: Ses sistemi ve hoperlör yardımı

Cmt Haz 13, 2020 8:23 pm

Merhaba,

Benim aracım 2017 model. 2. nesil Daichi cihaz var. Ben de ufak tefek tadilatları kendim yapabiliyorum. Ses kalitesi konusunda hassas bir kulağa sahibim.

Mevcut sistemde bas sesler bana yetersiz geldi. Ne kadar ayar yapsam da tatmin etmedi. Elimde bulunan Roadstar RDH 694 hoparlörü ve Creative 3300 model 2+1 multimedia hoparlörün subwoofer kısmını (13,5 V ile çalışıyor) kullandım. Roadstar hoparlörleri arka pandizot üzerine dekupaj ile açtığım yerlere monte ettim. Subwoofer ı bagajın sağ köşesine sabitledim.

Daichi nin arka hoparlör çıkışına paralel olarak bagaj tarafına kalın koaksiyel kablo çektim. Hoparlörleri doğrudan, subwoofer ı hoparlör çıkış - line in adaptör üzerinden bağladım. Subwoofer ın beslemesini bagajdaki çakmak çıkışını özel bir soket ile değiştirerek yaptım.

Bu sistemi yaparken Daichi nin çıkışına ilave bağlantı yapıldığında ses vermediğini gördüm. Daichi açıldıktan sonra ilaveleri bağlayınca sorun olmuyor, kapalıyken bağlayıp açınca ses vermiyordu. Ben de internetten biraz araştırma ile "gecikmeli açan" basit bir devre yaptım. Prensip olarak anahtar gibi çalışıyor. Bu devrenin röle uçlarını Daiichi den gelen hat ile ilave tesisat arasına bağladım. 

Bu sistemi 2 yıldır sorunsuz şekilde kullanıyorum. Ses kalitesi olarak BMW 7 serisi, Mercedes E serisi gibi araçlarda dinlediğim ses sistemlerini kesinlikle aratmıyor.

Kullanıcı avatarı
emreskopi
4*1
İletişim:

Cmt Haz 13, 2020 9:48 pm

Süper yapmışsınız ve çok iyi anlatmışsınız. Cesaret verdi bana. Ben de aracın ses kalitesini beğenmiyorum. Böyle tecrübeler ufuk açıyor. Çok teşekkürler.

hsnhsyn
4*1
Başlık Yazar

Pzr Haz 14, 2020 6:21 am

Ersin ben bravo vallahi iyi düşünmüşsünüz bendede bi tane 2+1 in wooferi var daiciden hangi bağlantiyı wofere aktardınız ? Gecikmeli açan röleyide biraz detaylı aktarma şansınız var mı ?

Şu kısmı resimleri varsa biraz daha acıklarmısınız

"Daichi nin arka hoparlör çıkışına paralel olarak bagaj tarafına kalın koaksiyel kablo çektim. Hoparlörleri doğrudan, subwoofer ı hoparlör çıkış - line in adaptör üzerinden bağladım. Subwoofer ın beslemesini bagajdaki çakmak çıkışını özel bir soket ile değiştirerek yaptım."

Normal kapılara giden kabloyu herangi bi yerinden açıp paralel kablo ile bagaja taşıdınız. Ama wooferi nasıl bağladınız onu anlamadım ? Ben ek hoperlör degil ama sadece woofer eklemek isterim. wooferin tek kablosu vardı hatırladığım kadarıyla Ek güç sağlamadan Daichi wooferi besleyemez mi ?

ersinguven
4*2

Pzt Haz 15, 2020 11:52 am

ersinguven
4*2

Pzt Haz 15, 2020 12:03 pm

hsnhsyn yazdı:
Ersin ben bravo vallahi iyi düşünmüşsünüz bendede bi tane 2+1 in wooferi var daiciden hangi bağlantiyı wofere aktardınız ? Gecikmeli açan röleyide biraz detaylı aktarma şansınız var mı ?

Şu kısmı resimleri varsa biraz daha acıklarmısınız

"Daichi nin arka hoparlör çıkışına paralel olarak bagaj tarafına kalın koaksiyel kablo çektim. Hoparlörleri doğrudan, subwoofer ı hoparlör çıkış - line in adaptör üzerinden bağladım. Subwoofer ın beslemesini bagajdaki çakmak çıkışını özel bir soket ile değiştirerek yaptım."

Normal kapılara giden kabloyu herangi bi yerinden açıp paralel kablo ile bagaja taşıdınız. Ama wooferi nasıl bağladınız onu anlamadım ? Ben ek hoperlör degil ama sadece woofer eklemek isterim. wooferin tek kablosu vardı hatırladığım kadarıyla  Ek güç sağlamadan Daic
hi wooferi besleyemez mi ?

Yapmış olduğum gecikmeli açan devrenin videosu aşağıdadır.

Dönüştürücü videosu aşağıdadır.

Ses çıkışını direkt olarak Daichi cihazın arkasındaki soket çıkışındaki arka hoparlölere giden kabloya paralel olarak bağlantı yaptım.

Subwoower çalışması için ilave güce ihtiyaç duyar. Cihazdan çıkan ses sinyalleri ile çalışmaz. Girişi tek kanallı olarak bağlanabilir. Ancak sağ ve sol kanalın bağlanması daha iyi olur.

Daha önce Daiichi servis ile görüştüğümde bu iş için hazır soket sattıklarını söylemişlerdi. İsterseniz görüşebilirsiniz.
Daiichi Merkez Tel: 0 212 - 514 19 29
Servis Tel: 0 212 - 471 85 70  ve  471 14 42

hsnhsyn
4*1
Başlık Yazar

Pzt Haz 15, 2020 3:35 pm

Bu işlemler çok teferruatlı olmuş gerçekten bunla uğraşmam zor :( Bunun yerine şöyle bişey denesek. 2+1 in 220v ile çalışan kutusunu arka çakmak tan güç alsak. 2+1 kutuya giren aux kabloyu arkaya hoperlere gelen kabloya bağlasak daha kolay olmaz mı ?

ersinguven
4*2

Sal Haz 16, 2020 12:59 pm

hsnhsyn yazdı:
Bu işlemler çok teferruatlı olmuş gerçekten bunla uğraşmam zor  :( Bunun yerine şöyle bişey denesek. 2+1 in 220v ile çalışan kutusunu arka çakmak tan güç alsak. 2+1 kutuya giren aux kabloyu arkaya hoperlere gelen kabloya bağlasak daha kolay olmaz mı ?

Otomobil için üretilen 12 V ile çalışan subwoofer olması gerekir. 220 V ile çalışan cihazlar çakmak çıkışından çalışmaz. Benim için ses çıkışını arka hoparlörden almak yerine cihazın arkasından almak daha kolay geldi.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir
GZIP: On