Suzuki Vitara Bilgilendirme Forumu

Moderatörler: alpingen, kvadankpakal

rhino
4*2
Başlık Yazar

Dönüşlerde gelen ses

Cmt Haz 06, 2020 9:53 pm

Arkadaşlar malum salgın sürecinde aracı çok az kullanıyorum. Araç 1-2 hafta yattıktan sonra bugün kullandığımda farkettim ki sağa dogru dönüşlerde sağ ön lastiğin civarından metal sürtme sesine benzer bir ses geliyor. Vitara için buna benzer bir konu vardi ama burada, donanımhaber ve facebook grupta bulamadım. Konu hakkında bilgisi olan var mıdır?

Mephwill
4*2

Re: Dönüşlerde gelen ses

Cmt Haz 06, 2020 9:55 pm

Bende geri giderken geliyor tok bir metal sürtme sesi. Aldığım günden beri..

rhino
4*2
Başlık Yazar

Pzr Haz 07, 2020 12:00 am

Aslında bir başlıkta birisi sesin fren sisteminde balata klipsi gibi tam hatırlamadığım sac bir parçadan kaynaklandığını bulmuştu ama böyle bir sorunda ses sadece dönüşlerde çıkmazdı heralde. Araştırınca o kadar çok sebep var ki, en iyisi servisin görmesi.

biscana
4*2

Cum Haz 19, 2020 11:15 am

rhino yazdı:
Arkadaşlar malum salgın sürecinde aracı çok az kullanıyorum. Araç 1-2 hafta yattıktan sonra bugün kullandığımda farkettim ki sağa dogru dönüşlerde sağ ön lastiğin civarından metal sürtme sesine benzer bir ses geliyor. Vitara için buna benzer bir konu vardi ama burada, donanımhaber ve facebook grupta bulamadım. Konu hakkında bilgisi olan var mıdır?

Sağa dönüşte dediğiniz, direksiyonu çevirirken mi ses geliyor, yoksa direksiyon belli bir açıdayken tekerlek dönerken mi? 
Sormamın sebebi birkaç farklı ses sorunu yaşadım ben de, özellikle yol dışı, tozlu çamurlu kullanım sonrası. 
Eğer direksiyon belli bir açıda sabit ve teker dönüyorken sürtme sesi geliyorsa fren balatalarının arkasındaki koruyucu sac ile balata arasına bir şey sıkışmış olabilir. birkaç defa yaşadım ve ilkinde servis sonrakilerde kendim bir tornavida ile koruyucu sacı hafif arkaya iterek ve yıkamada basınçlı su ile çözdüm.
Yok eğer araç sabitken dahi direksiyonu çevirirken belli bir yerde ses geliyorsa (ki bu da başıma geldi) yine ön takımlarda bir yerlere toz toprak girmiş oluyor. Ben bu sorunu tam bakım zamanı yaşadığımdan servisteki arkadaşlar bakımda sağ tekeri sökerek temizilik yaptılar ve ses yok oldu. 

rhino
4*2
Başlık Yazar

Cum Haz 19, 2020 2:35 pm

biscana yazdı:
rhino yazdı:

Sağa dönüşte dediğiniz, direksiyonu çevirirken mi ses geliyor, yoksa direksiyon belli bir açıdayken tekerlek dönerken mi? 
Sormamın sebebi birkaç farklı ses sorunu yaşadım ben de, özellikle yol dışı, tozlu çamurlu kullanım sonrası. 
Eğer direksiyon belli bir açıda sabit ve teker dönüyorken sürtme sesi geliyorsa fren balatalarının arkasındaki koruyucu sac ile balata arasına bir şey sıkışmış olabilir. birkaç defa yaşadım ve ilkinde servis sonrakilerde kendim bir tornavida ile koruyucu sacı hafif arkaya iterek ve yıkamada basınçlı su ile çözdüm.
Yok eğer araç sabitken dahi direksiyonu çevirirken belli bir yerde ses geliyorsa (ki bu da başıma geldi) yine ön takımlarda bir yerlere toz toprak girmiş oluyor. Ben bu sorunu tam bakım zamanı yaşadığımdan servisteki arkadaşlar bakımda sağ tekeri sökerek temizilik yaptılar ve ses yok oldu. 

Aracın içinde camlar kapalıyken duyulmayan, dediğiniz sacın yapabileceği cinsten bir sesti. Camı açınca ve alt geçitlerde haliyle daha rahat duyuluyordu. Sonra soldan da geldiğini farkettim. Direksiyonu birkaç derece bile kırsam ses vardı ama düzken hiç gelmiyordu. Bir de çok düşük hızda da yoktu. Neyse geçen bakıma verdim. Balata bittiğinden olduğunu söylediler. Açıkcası alakasını kuramadım ama servistekiler güvenilmeyecek insanlar değil. O yüzden 400 küsürlük balatayı kabul ettim ve 27bin küsür km de balata değişmiş oldu. Heralde artık balataların yapısı eskisi gibi olmasa gerek, ve ben de sıkış-tepiş iniş-çıkış yollarda balatayı yemiş olabilirim o yüzden şaşırmadım :) İlk bakımda işçilik kampanyası falan çok cüzi bir rakama bakım yapmışlardı, ona sayıyorum balatayı da artık :D

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir
GZIP: On