Suzuki Vitara Bilgilendirme Forumu

Moderatörler: alpingen, kvadankpakal

Kullanıcı avatarı
mksahin
4*2
Başlık Yazar

Yandex navigasyon kullanıcıları

Sal Ara 04, 2018 7:05 am

Herkese merhaba. Geçenlerde ikinci el olarak satın aldığım Vitara aracım için yeni bir başlangıç yapmak adına multimedya cihazımı fabrika ayarlarına döndürdüm ve cihazda kurulu olan iGo navigasyon uygulaması silindi. Aracı satın aldığımda cihazda navigasyon haritası için kullanılan mikro SD kart zaten yoktu, o yüzden iGo'nun silinmesi benim açımdan problem değil. Play Store'u aktive ettikten sonra ilk işim Yandex navigasyonu indirmek oldu. Daha önceki aracımda navigasyon amaçlı olarak kullandığım tabletimde uzun süreden beri zaten Yandex kullanıyordum ve oldukça memnundum. Ancak Vitara multimedyada Play Store'dan indirdiğim Yandex'in arayüzünün eski versiyon olduğunu görünce (ve adres arama gibi önemli özelliklerinin çalışmadığını farkedince) kontrol ettim ve gerçekten de 04.12.2015 tarihli Sürüm 1.72'nin kurulu olduğunu gördüm (herhangi bir güncelleme de yapılmıyor). Sanırım multimedya cihazımızın Android versiyonu 4.4.4 (KitKat) olduğu için bu durum oluştu.

Sizler de aynı durumla karşılaştınız mı ? En güncel Yandex navigasyon sürümünü kullanabilmek için APK indirip o şekilde mi kullanıyorsunuz? Cihazımızın performansı son sürüm Yandex için yeterli mi? Alternatif olarak Google Haritalar'ı tavsiye eder misiniz (cihazdaki performansı açısından)? Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

NOT1: www.apkmirror.com sitesinden kontrol ettiğimde şu an itibariyle Yandex Navigasyon'un en son sürümü 3.52 ve sürüm bilgilerinde "Min: Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich MR1, API 15) / Target: Android 8.0 (Oreo, API 26)" yazıyor. Henüz denemedim ama bu durumda teorik olarak 3.52 sürümün APK'sını cihazımızda kurabilmemiz beklenir ama performansı nasıl olur bilemiyorum.

NOT2: Multimedya cihazımın yazılım sürümü 2018 tarihli (sanırım en son yazılım), ancak USB girişinin cihaz üzerinde değil de aşağıda 12 Volt çakmak şarj girişi yanında olması sebebiyle 3. nesil yeni tip değil de 2. nesil cihaz olduğunu düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
mksahin
4*2
Başlık Yazar

Re: Yandex navigasyon kullanıcıları

Prş Ara 06, 2018 1:07 am

Tekrar merhaba. Yandex'le ilgili karşılaştığım sorunla (Play Store'dan indirilen versiyonun Aralık 2015 tarihli çok eski bir sürüm olması) kimse karşılaşmadı mı acaba?

Vitara kullanıcılarının Yandex yerine cihazdaki iGO navigasyonu tercih edeceğini pek düşünemiyorum. Umarım Vitara multimedyada navigasyon ile ilgili tecrübelerinizi paylaşırsınız. Teşekkürler...

rhino
4*2

Prş Ara 06, 2018 9:27 am

Ben cihaza Yandex Navigasyon ve Yandex Haritalar kurdum ve aktif olarak kullanıyorum. Bazen de Google Haritalar kullanıyorum. Sürümüne dikkat etmemiştim ama bir sorunla karşılaşmadım henüz.

Kullanıcı avatarı
mksahin
4*2
Başlık Yazar

Prş Ara 06, 2018 4:02 pm

Sayın rhino, Play Store açık mı cihazınızda? Yani bu uygulamaları doğrudan Play Store'dan mı indirdiniz yoksa apkmirror.com vb. bir siteden APK'sını indirip mi kurdunuz?

Ben Yandex Navigasyon'u Play Store'dan indirdiğimde 3 yıl önceki eski bir sürüm kuruluyor. Üstelik adres arama gibi bazı fonksiyonları da çalışmıyor.

rhino
4*2

Prş Ara 06, 2018 4:27 pm

Evet Play Store açık ve doğrudan Google Play Store 'dan indirdim, APK değil. Araca gidip baktım, Android 4.4.4 sistemde Yandex Navigasyon 1.72 kurulu bende de. Bunu birkaç ay  önce kurdum. Sürüm dediğiniz gibi eski demek ki, fakat telefonumda kullandığım Yandex 'ten bir farkı yok gibi. Kısacası olumsuz bir durum ya da eksiklik yaşamadım bu sürümde.

Kullanıcı avatarı
mksahin
4*2
Başlık Yazar

Prş Ara 06, 2018 4:38 pm

Bilgi için çok teşekkürler. Ben denediğimde araç konumunu ve haritayı düzgün gösterdi ancak arama kutusuna bir yerin adını yazdığımda (normalde Yandex'in bulduğu) arama sonuçlanmıyor ve sunucudan cevap gelmiyormuş gibi takılı kalıyordu. Sesle arama yaptığımda hemen "sunucuyla bağlantı kurulamadı" gibi bir hata verdi. Anladığım kadarıyla siz böyle bir durum yaşamıyorsunuz. Çok enteresan. Tekrar bir deneyeyim bakalım.

ksktogi
4*1

Pzr Ara 09, 2018 1:04 pm

Silip tekrar kurmayı deneyebilirsiniz.Ben de 1 yıldır sorunsuz kullanıyorum.Yeni versiyonunun tüm özellikleri yok ancak adres arama vb sorunsuz çalışıyor.Kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
mksahin
4*2
Başlık Yazar

Pzt Ara 10, 2018 12:06 am

Sayın ksktogi, dediğiniz gibi uygulamayı kaldırıp tekrar kurdum. Yine aynı şekilde çalıştı. Yani harita ve hazır işaretli (benzin istasyonu, restoran, vb) kategoriler çalışırken adres yazarak arama çalışmıyor. Ben de Play Store'dan indirdiğim bu 1.72 sürümünü kaldırıp internetten indirdiğim son sürüm (3.53) Yandex Navigasyon'un APK'sını kurdum ve tüm fonksiyonları sorunsuz çalıştı. Henüz sadece kısa mesafe deneyebildim. Uzun süreli kullanımda Google Haritalar gibi cihazı fazla zorlayıp aşırı ısınmadan kapanma yapar mı bilemiyorum. Ama şimdilik son sürüm Yandex Navi benim açımdan daha iyi çalışıyor.

Kullanıcı avatarı
kvadankpakal
4*2

Sal Ara 11, 2018 7:47 am

bu yandex'i felan offline olarak mı kullanıyorsunuz arabada?

Kullanıcı avatarı
mksahin
4*2
Başlık Yazar

Sal Ara 11, 2018 11:58 am

Eğer trafik durumuna göre alternatif rotaları süresiyle görmek istiyorsanız internet gerekiyor. Offline kullanırsanız trafik durumunu göremezsiniz. Tabi offline kullanım için bulunduğunuz bölgenin haritasını önceden indirmeniz gerekiyor. Harita indirme seçeneği Ayarlar'da mevcut. Yine Ayarlar'dan indirilen haritanın nereye kaydedilmesini istediğinizi seçebiliyorsunuz. Normalde dahili depolamaya kaydediyor. Eğer isterseniz bizim cihazdaki 4GB'lık dahili depolama yerine 10GB'lık SD kart olarak görünen bölümü de seçebilirsiniz bu iş için.

Ben normalde uygulamanın daha rahat çalışması için haritayı önceden indiriyorum ama trafik durumuna göre rota belirlemek için internetle kullanıyorum uygulamayı. Ayrıca Yandex Navi gerçek bir navigasyon programı. Google'ınki gibi harita üzerinde yol gösteren bir uygulama değil. Google Haritalar üzerindeki navigasyon bence araç kullanımında görsel olarak çok zayıf.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir
GZIP: On