Suzuki Vitara Bilgilendirme Forumu

Moderatörler: alpingen, kvadankpakal

Kullanıcı avatarı
mksahin
4*2
Başlık Yazar

Re: Yandex navigasyon kullanıcıları

Cum Ara 14, 2018 1:25 am

Radyo dinleyip Yandex navigasyon kullanırken navigasyonun sesli yönlendirmesinin radyo sesine göre çok düşük kaldığını düşünüyorsanız (ki bence öyle) aşağıdaki başlıkta bu sorunu nasıl aştığımı anlattım.
Navigasyon sesli yönlendirme ve radyo sesi

carkan
4*1

Sal Ara 18, 2018 10:49 am

Yandexi kurmaya çok uğraştım ama 3. nesil tablet hiç bir kuruluma izin vermiyor bunu çözebilen var mıdır??

Kullanıcı avatarı
mksahin
4*2
Başlık Yazar

Pzr Ara 23, 2018 12:47 am

mksahin yazdı:
Sayın ksktogi, dediğiniz gibi uygulamayı kaldırıp tekrar kurdum. Yine aynı şekilde çalıştı. Yani harita ve hazır işaretli (benzin istasyonu, restoran, vb) kategoriler çalışırken adres yazarak arama çalışmıyor. Ben de Play Store'dan indirdiğim bu 1.72 sürümünü kaldırıp internetten indirdiğim son sürüm (3.53) Yandex Navigasyon'un APK'sını kurdum ve tüm fonksiyonları sorunsuz çalıştı. Henüz sadece kısa mesafe deneyebildim. Uzun süreli kullanımda Google Haritalar gibi cihazı fazla zorlayıp aşırı ısınmadan kapanma yapar mı bilemiyorum. Ama şimdilik son sürüm Yandex Navi benim açımdan daha iyi çalışıyor.

Son sürüm Yandex Navi'yi 3 saat boyunca arka planda radyo açık ve internetli olarak kesintisiz bir şekilde kullandım (haritayı daha önce cihaza indirmiş olarak). Üstelik Agama car launcher yüklü halde. Hiç bir sıkıntı olmadı. Play Store'dan inen 3 yıl önceki eski sürümü kullanan herkese son sürüm Yandex Navi'yi kullanmalarını öneririm, 3 yılda Yandex Navi çok gelişti.

Cihaz üzerindeki yükü azaltmak için ben daha önce aktive ettiğim Play Store'u da tekrar inaktif hale getirdim (Ekstra Ayarlar -> Config Info'dan). Çünkü Play Store açık olunca önce son sürüme güncelleniyor, ilave olarak "Google Play Services" otomatik olarak kuruluyor ve her iki uygulama da sürekli arka planda çalışarak RAM'den ve işlemci performansından yiyor (dolayısıyla Play Store'u inaktif etmeden önce güncellemesini ve Play Services uygulamasını da kaldırmayı unutmayın). Eğer cihazınızda temel olarak sadece Yandex Navi, Agama vb. car launcher ve diğer bir kaç uygulamayı (müzikçalar, dosya yöneticisi, tarayıcı, vs.) kullanıyorsanız Play Store'a ihtiyaç yok. İhtiyacınız olan herhangi bir uygulamayı da web tarayıcıdan APK'sını indirip kurabilirsiniz. 

chnyildirim
4*1

Pzt Oca 27, 2020 4:30 pm

Yandex 02.09.2019 tarihli 4.00 sürümü Derleme 502 stabil çalışıyor. Tablet modelim 2018 yılı versiyonu.

Kullanıcı avatarı
mksahin
4*2
Başlık Yazar

Pzt Oca 27, 2020 4:38 pm

Aralık 2018'de yazdığım son mesajımdan beri Yandex'in her yeni sürümünde güncelleme yaptım ve hiç bir sorun yaşamadım. An itibariyle son sürüm 4.27 sorunsuz çalışıyor.

Kullanıcı avatarı
mksahin
4*2
Başlık Yazar

Cum Ara 25, 2020 1:50 am

Bu başlıktaki son mesajımda da belirttiğim gibi Yandex Navi'nin çıkan her yeni sürümünü apkmirror.com sitesinden indirip uygulamayı güncelliyordum. Ancak 4.84 versiyonundan itibaren iki sorun yaşamaya başladım. Birincisi kayıtlı adreslere erişmek için "Yerlerim/Favorilerim" butonuna basınca uygulama kapanmaya başladı. Yani kayıtlı adreslere ulaşamıyordum. İkinci sorun ise normalde Yandex'i arka plana aldığınızda (yani ana ekrana döndünüz veya radyoya geçtiniz) Yandex arka planda çalışmaya devam ederek size uyarılar vermeye devam edebiliyordu (hem sesli olarak hem de bildirimler alanında, tabi ilgili ayar açıksa). Böylece tekrar Yandex'e döndüğünüzde hiç bir gecikme olmadan navigasyon rotada kaldığı yerden devam ediyordu. Ancak 4.84'den itibaren uygulama arka planda çalışmamaya başladı. Böylece uygulamaya tekrar döndüğünüzde sanki yeni açılmış gibi uydu arayıp lokasyonu bulmaya çalışıyor, bu da rotaya dönmeyi oldukça geciktiriyor. Arka planda rotayla ilgili uyarılar alamamak da cabası.

Belki geçici bir sorundur, sonraki versiyonlarda düzeltilir diye düşündüm. Gerçekten de bir kaç güncelleme sonrası birinci sorun (kayıtlı adreslere erişememe) çözüldü. Ancak ikinci sorun (arka planda çalışmama) düzelmedi. Ayrıca uygulamanın performansının da ağırlaştığını farkettim. Yani 2 saati bulan şehir içi yolculuklarda cihaz ısınıp kitlenmeye/kapanmaya başlıyordu. Sanırım uygulama geliştirildikçe bizim cihaz için biraz ağırlaşmaya başladı. En son versiyon 5.02'ye kadar denedim ve bir değişiklik olmadı. (Şu an en son versiyon 5.12).

Bu yüzden tekrar benim için kararlı çalışan en son sürüm olan 4.77'ye döndüm ve bu versiyonu sorunsuz olarak kullanıyorum. Muhtemelen bu sürüm düzgün çalıştığı sürece yeni bir güncelleme yapmayacağım. Tabi ki bu hizmetin sunucu (server) tarafı da geliştiği için belki günün birinde versiyon 4.77'yi kullanmak mümkün olmayacak. O zaman durumu tekrar değerlendiririz artık.

Sizlerle de paylaşayım dedim. Konuyla ilgili görüşleriniz varsa duymak isterim. Teşekkürler...

Not: Foruma son dönemde katılan üyeler için şunu belirteyim. Yazdıklarım 2015-2018 modellerde kullanılan 2. nesil Daichi cihaz için geçerlidir (muhtemelen 3. nesilde de durum benzerdir). 2019 ve sonrası modellerde kullanılan daha gelişmiş Android multimedya cihazlarda bu tip bir sorun olacağını sanmıyorum. O cihazlarda son sürüm uygulamalar Play Store'dan rahatlıkla indirilip kullanılabiliyordur diye düşünüyorum.

Suat
4*1

Cum Ara 25, 2020 5:38 pm

mksahin yazdı:
2019 ve sonrası modellerde kullanılan daha gelişmiş Android multimedya cihazlarda bu tip bir sorun olacağını sanmıyorum. O cihazlarda son sürüm uygulamalar Play Store'dan rahatlıkla indirilip kullanılabiliyordur diye düşünüyorum.

Yeni cihazlarda dediğiniz gibi playstore'dan indirilerek kullanılıyor. Hatta çoğu zaman telefonun internetini açık bırakıp google maps'i kullanıyorum seyir esnasında.

Kullanıcı avatarı
akinkalayci
4*2

Prş Ara 31, 2020 7:12 pm

carkan yazdı:
Yandexi kurmaya çok uğraştım ama 3. nesil tablet hiç bir kuruluma izin vermiyor bunu çözebilen var mıdır??

Bende kurulu,2 senedir sorunsuz kullanıyorum.
Kurulumu aşağıdaki linkte anlatmıştım.
3.Nesil Multimedya Cihaza Uygulama Yükleme

Kullanıcı avatarı
mksahin
4*2
Başlık Yazar

Pzr Ağu 22, 2021 4:14 pm

mksahin yazdı:
Bu başlıktaki son mesajımda da belirttiğim gibi Yandex Navi'nin çıkan her yeni sürümünü apkmirror.com sitesinden indirip uygulamayı güncelliyordum. Ancak 4.84 versiyonundan itibaren iki sorun yaşamaya başladım. Birincisi kayıtlı adreslere erişmek için "Yerlerim/Favorilerim" butonuna basınca uygulama kapanmaya başladı. Yani kayıtlı adreslere ulaşamıyordum. İkinci sorun ise normalde Yandex'i arka plana aldığınızda (yani ana ekrana döndünüz veya radyoya geçtiniz) Yandex arka planda çalışmaya devam ederek size uyarılar vermeye devam edebiliyordu (hem sesli olarak hem de bildirimler alanında, tabi ilgili ayar açıksa). Böylece tekrar Yandex'e döndüğünüzde hiç bir gecikme olmadan navigasyon rotada kaldığı yerden devam ediyordu. Ancak 4.84'den itibaren uygulama arka planda çalışmamaya başladı. Böylece uygulamaya tekrar döndüğünüzde sanki yeni açılmış gibi uydu arayıp lokasyonu bulmaya çalışıyor, bu da rotaya dönmeyi oldukça geciktiriyor. Arka planda rotayla ilgili uyarılar alamamak da cabası.

Belki geçici bir sorundur, sonraki versiyonlarda düzeltilir diye düşündüm. Gerçekten de bir kaç güncelleme sonrası birinci sorun (kayıtlı adreslere erişememe) çözüldü. Ancak ikinci sorun (arka planda çalışmama) düzelmedi. Ayrıca uygulamanın performansının da ağırlaştığını farkettim. Yani 2 saati bulan şehir içi yolculuklarda cihaz ısınıp kitlenmeye/kapanmaya başlıyordu. Sanırım uygulama geliştirildikçe bizim cihaz için biraz ağırlaşmaya başladı. En son versiyon 5.02'ye kadar denedim ve bir değişiklik olmadı. (Şu an en son versiyon 5.12).

Bu yüzden tekrar benim için kararlı çalışan en son sürüm olan 4.77'ye döndüm ve bu versiyonu sorunsuz olarak kullanıyorum. Muhtemelen bu sürüm düzgün çalıştığı sürece yeni bir güncelleme yapmayacağım. Tabi ki bu hizmetin sunucu (server) tarafı da geliştiği için belki günün birinde versiyon 4.77'yi kullanmak mümkün olmayacak. O zaman durumu tekrar değerlendiririz artık.

Sizlerle de paylaşayım dedim. Konuyla ilgili görüşleriniz varsa duymak isterim. Teşekkürler...

Not: Foruma son dönemde katılan üyeler için şunu belirteyim. Yazdıklarım 2015-2018 modellerde kullanılan 2. nesil Daichi cihaz için geçerlidir (muhtemelen 3. nesilde de durum benzerdir). 2019 ve sonrası modellerde kullanılan daha gelişmiş Android multimedya cihazlarda bu tip bir sorun olacağını sanmıyorum. O cihazlarda son sürüm uygulamalar Play Store'dan rahatlıkla indirilip kullanılabiliyordur diye düşünüyorum.

En son mesajımda böyle yazmıştım ve o zamandan beri 4.77 versiyonunu kullanıyordum. Geçenlerde baktım 6.00 versiyonu çıkmış, hadi bir deneyeyim dedim. 4.77 versiyonu tamamen kaldırıp APK dosyası ile 6.00 versiyonu kurdum, yani 4.77'nin üstüne güncelleme şeklinde yüklemedim. Çünkü arada çok fazla versiyon atladığı için sıkıntı olabilir diye düşündüm. Neyse, 6.00 versiyon gayet güzel çalıştı ve 4.77'den sonraki versiyonlarda oluşan sıkıntıların hiçbirini yaşamadım. Yaklaşık bir haftadır 1-2 saati bulan yolculuklarda sürekli rota aktif ve arka planda radyo veya müzikçalar ile kullandım ve bana mısın demedi. An itibariyle en son çıkan 6.05'e yükselttim ve o da sorunsuz çalışıyor. Tüm Yandex Navi kullanıcılarına öneririm.

Kullanıcı avatarı
Atakan
4*2

Pzt Ağu 23, 2021 1:16 am

mksahin yazdı:

En son mesajımda böyle yazmıştım ve o zamandan beri 4.77 versiyonunu kullanıyordum. Geçenlerde baktım 6.00 versiyonu çıkmış, hadi bir deneyeyim dedim. 4.77 versiyonu tamamen kaldırıp APK dosyası ile 6.00 versiyonu kurdum, yani 4.77'nin üstüne güncelleme şeklinde yüklemedim. Çünkü arada çok fazla versiyon atladığı için sıkıntı olabilir diye düşündüm. Neyse, 6.00 versiyon gayet güzel çalıştı ve 4.77'den sonraki versiyonlarda oluşan sıkıntıların hiçbirini yaşamadım. Yaklaşık bir haftadır 1-2 saati bulan yolculuklarda sürekli rota aktif ve arka planda radyo veya müzikçalar ile kullandım ve bana mısın demedi. An itibariyle en son çıkan 6.05'e yükselttim ve o da sorunsuz çalışıyor. Tüm Yandex Navi kullanıcılarına öneririm.

Ben de sizin uyarılarını dikkate alarak 4.77 sürümünü kullanıyordum. Bu yazınızdan sonra apkpure sitesine baktım ama 6.05 sürümünü göremedim. 6.00 sürümümün iki varyantı vardı. Yeri gelmişken hangisini kurmamız gerekiyordu? Hatırlatırsanız sevinirim.
Resim

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir
GZIP: On