Suzuki Vitara Bilgilendirme Forumu

Moderatörler: alpingen, kvadankpakal

Kullanıcı avatarı
akinkalayci
4*2
Başlık Yazar

Re: Akü Yenileme

Sal Kas 09, 2021 11:54 am

evet, tahmin ettiğim başıma geldi ve geçen sabah araç çalışmadı. Takviye ile çalıştırıp gün içinde birkaç firma ile görüştüm.
Sonuçta fiyat/performans olarak aşağıdaki aküyü aldım. 

Marka/model: BOSCH S5 A04 
Kapasite: 70 Ah
CCA: 760 A
Fiyat: 1400TL

(Yukarıda Varta baktığımı yazmıştım, ama Bosch'un aynı değerli akülerinde 200-250 TL daha pahalı)

Eski akünün ölçümünde bekleme değeri 11,5 volt; marş esnasında ise 5,5 volt çıktı.

Resim

Kullanıcı avatarı
Atakan
4*2

Sal Kas 09, 2021 1:59 pm

Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Eski aküye oranla bu akü çok daha yüksek kapasiteli, bakalım bu akünün ömrü ne kadar olacak?

Kullanıcı avatarı
akinkalayci
4*2
Başlık Yazar

Sal Kas 09, 2021 2:11 pm

Atakan yazdı:
Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Eski aküye oranla bu akü çok daha yüksek kapasiteli, bakalım bu akünün ömrü ne kadar olacak?

teşekkürler. bilmediğimiz bir markanın düşük kapasiteli aküsü 3 yıl gitti. Bunun her durumda daha uzun ömürlü olması gerekir.

Kullanıcı avatarı
Atakan
4*2

Sal Kas 09, 2021 2:37 pm

Aslında dediğiniz gibi ben de Vitara'yı almadan önce Exide markasını hiç duymamıştım. Ama Google'da soruşturunca şöyle bir bilgi çıkıyor.

Resim

Malum kullanım şartlarına göre akünün ömrü değişebiliyor. Yeni akünüz tekrar hayırlı olsun.

Vittara
4*1

Sal Kas 09, 2021 2:56 pm

Hayırlı olsun. Aracın orijinal aküsü Exide diye biliyorum. Exide oldukça büyük bir firmadır, çeşit çeşit de aküsü vardır. Eski aracımda AGM si vardı ve çok uzun süre dayandı. %55 şarj ile bile marş basabiliyor idi. Ama aynısını bulmak çok zordu. Servisin Bosch S4 E taktığını gördüm, yani EFB olan. Siz bir gömlek üstünü, AGM olanı, yani tam tavsiye ettiğim tip ve kapasitede olanı almışsınız. Hiç Bosch kullanmadım, nasıl çıkacak merak ediyorum. 1 sene içinde start stop dahil sorunsuz çalışır ise ben de aynı marka model almayı düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
akinkalayci
4*2
Başlık Yazar

Prş Kas 11, 2021 12:29 am

Vittara yazdı:
Hayırlı olsun. Aracın orijinal aküsü Exide diye biliyorum. Exide oldukça büyük bir firmadır, çeşit çeşit de aküsü vardır. Eski aracımda AGM si vardı ve çok uzun süre dayandı. %55 şarj ile bile marş basabiliyor idi. Ama aynısını bulmak çok zordu. Servisin Bosch S4 E taktığını gördüm, yani EFB olan. Siz bir gömlek üstünü, AGM olanı, yani tam tavsiye ettiğim tip ve kapasitede olanı almışsınız. Hiç Bosch kullanmadım, nasıl çıkacak merak ediyorum. 1 sene içinde start stop dahil sorunsuz çalışır ise ben de aynı marka model almayı düşünüyorum.

Teşekkürler. Bunca yıllık araç sahibiyim, exide markasını ilk defa Vitarada gördüm, demek ki benim eksiğim.
Akü için de oldukça kısa bir ömür biçmişsiniz, zaten garantisi 2 yıl, 1 yıllık sürede sorun çıkarsa zaten kusurlu ürün sayılma olasılığı yüksek olacaktır.  

Vittara
4*1

Prş Kas 11, 2021 9:01 am

akinkalayci yazdı:
Vittara yazdı:

Teşekkürler. Bunca yıllık araç sahibiyim, exide markasını ilk defa Vitarada gördüm, demek ki benim eksiğim.
Akü için de oldukça kısa bir ömür biçmişsiniz, zaten garantisi 2 yıl, 1 yıllık sürede sorun çıkarsa zaten kusurlu ürün sayılma olasılığı yüksek olacaktır.  

Selamlar, 1 yildan kastım 1 yıl içinde ömrünün tükenmesi değildi, yanlış anlaşıldım galiba. İlk 1 yılda sıkıntı çıkarmaz ise sıkıntısız çalışmaya devam ediyor demekti amacım. Daha önce kullandığım ilk 1 yılda sorun çıkardı, kusurlu ürün saymadılar, akü de şişmişti hâlbuki, o ara çok yoğundum uğraşamadım. Yakınıma Bosch Car Service açılıyor bir tane, memnun kalırsanız sizi takip edeceğim :)

Kullanıcı avatarı
akinkalayci
4*2
Başlık Yazar

Prş Kas 11, 2021 7:47 pm

bilgi veririm 

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir
GZIP: On