Suzuki Vitara Bilgilendirme Forumu

Moderatörler: alpingen, kvadankpakal

onurB
4*1
Başlık Yazar

Rutin bakımda değişecek parçalar

Pzr Eki 03, 2021 7:41 pm

Arkadaşlar 2017 1.4S Vitara araca sahibim.
Son bakımından bu yana 10bin km ve 1 yıl oldu, rutin bakım vaktim geldi. Aracım 37bin km'de. Hiç servisi dışında farklı bir yer görmedi. İlk kez servis dışına çıkmak istiyorum. Malum artık servisler fazlasıyla cep yakmaya başladı.
Fren balatalarım bitmek üzere. Değişimi şart. Ses yapmaya başladı. Forum tavsiyesi üzerine blue print alıcam.
Yağ markası, Yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresini de ne kullanmam konusunda bilgim yok. Görüşlere açığım. 
Megaparca'da tüm ürünler mevcut. 

Kullanıcı avatarı
Atakan
4*2

Re: Rutin bakımda değişecek parçalar

Pzr Eki 03, 2021 10:10 pm

Yağ olarak 5w-30 Mobil 1 esp, motul x-clean efe, Eneos premium kullanabilirsiniz, ama alacağınız yağ orijinal olsun.
Yağ filtresini servisten orijinalini alamıyorsanız, filtremarketimden MANN marka alabilirsiniz.
Hava ve polen filtresi için bir marka veremiyorum. Bende de 2017 1.4s var ve hava filtresi olarak K&N kullanıyorum.

Kullanıcı avatarı
kvadankpakal
4*2

Pzt Eki 04, 2021 7:51 am

onurB yazdı:
Son bakımından bu yana 10bin km ve 1 yıl oldu, rutin bakım vaktim geldi. Aracım 37bin km'de. Hiç servisi dışında farklı bir yer görmedi. İlk kez servis dışına çıkmak istiyorum. Malum artık servisler fazlasıyla cep yakmaya başladı.
Fren balatalarım bitmek üzere. Değişimi şart. Ses yapmaya başladı. Forum tavsiyesi üzerine blue print alıcam.
Yağ markası, Yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresini de ne kullanmam konusunda bilgim yok. Görüşlere açığım. 

Hocam üstte Atakan Bey'in yazdıklarına katılıyorum özellikle yağ konusunda orjinal olmasına dikkat edin.
Bende de 1.4S var 2017 model, son 2 bakımdır Motul 8100 X-Clean Efe 5W30 kullanıyorum, size de şiddetle tavsiye ederim.
Motul firmasının kendi sitesinden ürünü sipariş edebiliyorsunuz, piyasadan & internetten 100 tl daha ucuz diye sahte yağlara yönelmeyin.
https://shoptr.motul.com/
Hava filtresi olarak muadil SARDES-SA2740 kullanabilirsiniz, piyasada 50 - 75 TL arası bulunabiliyor.

onurB
4*1
Başlık Yazar

Çrş Eki 06, 2021 8:58 pm

kvadankpakal yazdı:
onurB yazdı:

Hocam üstte Atakan Bey'in yazdıklarına katılıyorum özellikle yağ konusunda orjinal olmasına dikkat edin.
Bende de 1.4S var 2017 model, son 2 bakımdır Motul 8100 X-Clean Efe 5W30 kullanıyorum, size de şiddetle tavsiye ederim.
Motul firmasının kendi sitesinden ürünü sipariş edebiliyorsunuz, piyasadan & internetten 100 tl daha ucuz diye sahte yağlara yönelmeyin.
https://shoptr.motul.com/
Hava filtresi olarak muadil SARDES-SA2740 kullanabilirsiniz, piyasada 50 - 75 TL arası bulunabiliyor.

Hocam selamlar, internetten 210₺ sipariş vermiştim 2020 üretimi. Şimdi bu yağın orjinal olup olmadığını nasıl anlarım? Zira kendi sitesinde 357₺ gibi bir fiyatı var. Epey fark var açıkçası.

Ekleme: İnternette biraz araştırma yaptığımda aldığım yağın orjinalinde olması gereken tüm detaylar olması gerektiği gibi. İlgili videoya buradan da ulaşabilirsiniz. Tüm karekod ve barkodlar üzerinde de mevcut.
Bir an iade konusunda şüphelenmiştim ancak şimdi rahatladım. (https://youtu.be/jE3-a_jyDy0)

Bu arada; mann 67/2 yağ filtresi; sardes (osaka) hava filtresi, bosch polen filtresi aldım.
Yağ olarak ise motul 8100 efe 5w30 aldım. Cumartesi günü yağ değişimi yapacağım. Dün itibariyle balataları değiştirdim ve şu ana kadae çok memnunum. Hiç ses yapmadı, orjinalinden hiçbir farkı hissetmedim. Blue Print farkı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir
GZIP: On