Suzuki Vitara Bilgilendirme Forumu

Moderatörler: alpingen, kvadankpakal

ukf
4*1
Başlık Yazar

Rölantide Motor Sıcakken Devir Değişikliği

Prş Eyl 02, 2021 8:53 am

Merhaba, 2016 model vitara benzinli aracım var, 73.000km de.Motor sıcakken, rölantide çalışırken, 20-25sn de bir, rölanti normal değerden (9-10), aniden 4-5e düşüyor, 1sn sonra tekra normale(9-10) dönüyor.  Bunu sürekli tekrarlıyor, yeni farkettim. Ayrıca rampada çekişte çok az gerileme oldugunu da farkediyorum. Rampa çıkarken bir süre sonra bir alt vitese geçiyor, daha önce aynı rampada bu olmuyordu. Birbiriyle bağlantılı bir sorun oldugunu düşünüyorum, Bakımı 60.000de özel serviste yapıldı (yağ, yag filtresi ..vb değişti) sorun ne olabilir acaba?

Kullanıcı avatarı
kvadankpakal
4*2

Re: Rölantide Motor Sıcakken Devir Değişikliği

Prş Eyl 02, 2021 10:27 am

Araç LPG'li mi?

ukf
4*1
Başlık Yazar

Cum Eyl 03, 2021 10:29 am

benzinli

Vittara
4*1

Cum Eyl 03, 2021 11:05 am

Ecu üstünden kontrol etmek bir fikir verebilir

biscana
4*2

Çrş Eyl 08, 2021 1:37 pm

MAF (hava akış) sensörü, boğaz kelebeği veya EGR valfi kirliği rolanti dalgalanmasına veya çekiş düşüklüğüne sebep olabilir. ODB2 üzerinden bir tarama yaparak da bir arıza kodu ile karşılaşırsanız sebebini bulabilirsiniz. 

Vittara
4*1

Cmt Eyl 11, 2021 12:31 pm

Bahsettiğiniz durum klima ile alakalı olabilir mi? Geçenlerde ışıkta bekliyorum, klima oto modda çalışıyor, klima devreye girince devir 900 civarına çıkıyor, devreden çıkınca 600 civarına iniyor. Yani 600 ve 900, iki nokta arasında gidip geliyordu. Diğer ışıkta klimayı komple kapattım, devir hep 600 civarında sabit kaldı. Eski aracımdada benzer bir durum oluyordu ama bu kadar farkedilir değildi. Bu araçta klima devreye girince çekişdeki kayıp da hissedilebiliyor. Ama vitaranın kliması eski aracıma göre çok daha iyi soğutuyor.

OzgurNLD
4*1

Sal Eyl 14, 2021 6:29 am

Bahsettiğiniz şey bir problem olmayabilir. 20-25 saniye, bazen daha da sık aralıklarda klima motoru devreye girer ve çıkar. Sürekli devrede olmaması yakıt tasarrufu sağlıyor, yol bilgisayarında bu aç/kapa özelliği kapatılabiliyor mu bilmiyorum. Tam da bahsettiğiniz gibi rampalarda hızı korumak için vites küçültebilir, rölantide ise klima devreye girip çıkınca dalgalanma olur. Benim araç 1.4 2020 ancak aynıdır diye düşünüyorum, şöyle bir test yapın: Rölantide bekleyin ve ön camları açın. Motor devrinin yükselmesiyle hemen hemen aynı anda veya biraz önce bir "çat" sesi duyacaksınız, bu ses klimanın devreye girdiğini gösterir ve motor devri artar. Aynı şekilde bir süre sonra da devreden çıkar ve motor devri düşer. Bunu ilk çalıştırmada motor soğukken tespit edemeyiz çünkü rölanti çok yukarıda oluyor zaten. Bir de sabah serinliğinde klima pek devreye girmeyebilir. Bahsettiğiniz şeyler buna biraz benziyor, bir şansımı deneyim dedim.

Araç motoru nedir acaba? 1.6 benzinli, dizel veya 1.4?

ukf yazdı:
Merhaba, 2016 model vitara benzinli aracım var, 73.000km de.Motor sıcakken, rölantide çalışırken, 20-25sn de bir, rölanti normal değerden (9-10), aniden 4-5e düşüyor, 1sn sonra tekra normale(9-10) dönüyor.  Bunu sürekli tekrarlıyor, yeni farkettim. Ayrıca rampada çekişte çok az gerileme oldugunu da farkediyorum. Rampa çıkarken bir süre sonra bir alt vitese geçiyor, daha önce aynı rampada bu olmuyordu. Birbiriyle bağlantılı bir sorun oldugunu düşünüyorum, Bakımı 60.000de özel serviste yapıldı (yağ, yag filtresi ..vb değişti) sorun ne olabilir acaba?

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir
GZIP: On