Suzuki Vitara Bilgilendirme Forumu

Moderatörler: alpingen, kvadankpakal

 
Kullanıcı avatarı
Lastikcim
4*1
Başlık Yazar
Mesajlar: 1
Kayıt: Çrş Ara 02, 2020 12:43 pm
İletişim:

Lastik Ebat Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çrş Ara 02, 2020 12:50 pm

Sevgili YeniVitara forum üyeleri,

Sportif ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşatan Suzuki marka araçlarınızda lastik tercihleri üreticiler tarafından çeşitli testler sonucunda yapılmaktadır. (Bir araç üretimi aşamasında yaklaşık 100 test sonucunda en iyi performansı gösteren ebatlar seçilmektedir) 

Öncelikle konu hakkında hiç bilgisi olmayanlar için, lastiklerle ilgili bazı temel bilgiler bulunmaktadır. 
Ebat: Lastik yanağında yazan ve 205/55R16 91V gibi rakamlarla ifade edilen kısımdır. Burada Taban / Yanak / Jant Çapı Yük Sınıfı + Hız Sınıfı bilgileri yer almaktadır. 

Taban: Lastiğin zemine temas eden alanına verilen isimdir. 
Yanak: Lastiğinizin kesit oranıdır. (Basit anlamıyla taban ve jantınız arasında kalan mesafe olarak düşünebilirsiniz. 
Jant Çapı: Jantlarınızın çapını ifade eden ve "inç" cinsinden ifade edilen değerdir. 

Yük Sınıfı: Bir lastikten 4 adet takıldığında, her bir adet lastiğin taşıyabileceği azami yük kapasitesini ifade eden değerdir. Rakamların tam olarak KG karşılıklarını bulmak için yük indeksi tablosuna bakabilirsiniz. 

Hız Sınıfı: Bir lastiğin bir saat boyunca yol tutuş performansı değerlerini kaybetmeden maksimum hızı ifade eden tablo indeksidir. Tam olarak KM karşılığını bulmak için hız sınıfları indeksi tablosunu kontrol edebilirsiniz.

Yeni bir otomobil modeli üretilirken, yukarıdaki değerlerin her biri ayrı ayrı önem arz etmektedir. Bu nedenle her aracın kullanması gereken "doğru lastik ölçüleri", araçların şoför kapısının iç kısmında, torpido kapağında, yakıt deposu kapağının iç kısmında ve araç kataloğunda olmak üzere mutlaka belirtilmektedir. 

Lastik Ebatları;
Yol tutuş performansı
Çekiş gücü
Fren mesafesi
Yakıt tüketimi
Gürültü
Araç dengesi
alanlarında doğrudan etkilidir. 

Örneğin: 185/60R15 yerine 185/65R15 ebadına geçmek istiyorsunuz. Fakat üretici tarafından aracınıza yerleştirilmiş metal etiketlerde, 185/65R15 yer almıyor. Bu durumda bu ebat değişimi yapılabilir mi? 

185/60R15 ve 185/65R15 ebatları arasındaki temel fark yerden yükseklikleri faktörüdür. Lastiklerin zemine temas yüzeyi ile, aracın yüksekliği aracınızın özellikle virajlardaki dengesini belirleyen en önemli kriterler arasında yer almaktadır. Üretim aşamasında yapılan testlerde, yeterli güvenliği ve dengeyi sağlayabilen ebatlar dışında kalan ölçülerde, üreticiler oluşacak savrulma ve direksiyon hakimiyeti kaybı durumlarında herhangi bir sorumluluğu kabul etmemektedir. 65 yanaklı lastiklerin takılması ile birlikte yerden yükselen aracınızın denge merkezi de değişecektir. 

Bu Durumda Ne Tür Problemler Yaşarsınız? 

Üretici firmalar bununla ilgili şikayetlerinizde kesinlikle sorumluluk kabul etmeyecektir.
Aracınızın garanti süreci devam ediyorsa, hiç bir alt takım arızanız için garanti kapsamında hizmet vermeyecektir. 
Sigorta ve kasko firmaları da, farklı ebat kullanımı durumunda yaşanacak kazalarda herhangi bir mesuliyet kabul etmemektedir. 
Aracınız taban genişliği ile orantısız şekilde, yerden yükseldiği için denge merkezi değişerek virajlarda savrulmalar yaşanacaktır

Peki Lastik Ölçülerinin Değişimlerinde Başka Neler Yaşanır? 

Gereğinden fazla geniş tabanlı lastikler (izin verilen ölçüler haricinde kalanlar) yakıt tüketiminizi arttırır
Gereğinden fazla geniş tabanlı lastikler (izin verilen ölçüler haricinde kalanlar) motorunuzun zorlanarak fazladan tork üretmesine ve motor aksamınızın erken yıpranmasına yol açacaktır.
Aynı şekilde gereğinden fazla geniş tabanlı lastikler aracınızın iç kısmına yansıyan ve dışarıya verilen gürültü oranlarını da olumsuz etkilemektedir.
Daha geniş tabanlı lastiklerin fren mesafeleri kuru zeminde daha iyi iken ıslak zeminde bu durum olumsuz etkilere yol açabilmektedir. 
Yazlık ve kışlık lastikler arasında seçim yapılırken, aynı araç için yazlıkta daha geniş tabanlı ama yanak kesit oranı daha düşük olan lastikler, kış aylarında ise daha dar tabanlı ama yanak kesit oranı daha yüksek lastikler tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. (Böylece çamur - su birikintisi - karlı zeminde araç altının sürtmesi gibi problemler yaşanmayacak ve dar taban kar ve buzlu zeminde daha iyi yol tutuşu sağlayacaktır)
Taban ve yanaktaki üretici listesi dışındaki büyültmeler lastiklerinizin kaportaya sürtmesine sebep olabilir ve tam manevralarda sürtünmeye bağlı çeşitli problemler yaşanacaktır. 

Örneğin SUZUKI VITARA 2017 modelinde 1.4T paketlerinde kullanılabilir ebatlar (üretici listesinden alınmaktadır) 
215/55R17

215/50ZR18
235/45ZR18
Bu ölçüler şu anlama gelmektedir: 

215 tabanlı lastikleri 17" ve 18'' jant araçlarda kullanabilirsiniz. 

Ancak 18" jant kullanımında, 215/50ZR18 yerine 235 takmak istediğinizde, lastik yanak kesit oranının 45 olması gerekmektedir. Aksi taktirde yukarıda bahsettiğimiz problemler ortaya çıkacaktır. 

Not: Lastik ölçüleri araçtaki etiketler üzerinden kontrol edildiğinde 185/60R15 yerine 185/65R15 ölçüsü yer alıyorsa, bu üretici tarafından test edilmiş ve kullanılabilir bir ölçüdür. Bu durumda yukarıdaki maddeler geçerli değildir. 

Lastik sektöründe uzun zamandır hizmet vermekte olan birçok lastikçi ne yazık ki her araçta "dönüşüm oranları" dahilinde ebat değişikliği yapılabileceği yönünde bir tezi savunmaktadır. %3'e kadar değişimin sorun olmayacağını dile getirerek müşterilerine farklı ebatlar önerebilmektedir. Bu teknik ve teorik olarak yanlıştır. Burada bahsedilen %3'e varan dönüşüm araçların modifiye edilmesi durumu ile ilgili olup, spor yay değişimi, amortisör sistemi değişikliği, offsetli jant değişikliği gibi spesifik durumlarda, ortaya çıkan teknik sorunların aşılabilmesi açısından, lastikle ilgili ne kadar değişiklik yapılabileceğini vurgulamaktadır. Fabrikaların tercih etmiş olduğu orijinal lastik ebatları listesi dışındaki ebatların aracınıza takılmasına güvenliğiniz açısından izin vermemeniz önerilmektedir. 

İnternette bu konularla ilgili özellikle forumlarda çok fazla yanlış ve yetersiz bilgi dolaşmaktadır. Bir sosyal sorumluluk olarak, markamız her zaman sizleri en doğru ve en güvenilir seçime yönlendirmeye odaklıdır.
 
rhino
4*2
Mesajlar: 223
Kayıt: Pzr May 27, 2018 9:54 pm

Re: Lastik Ebat Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pzr Ara 06, 2020 6:53 pm

Selamlar. Bu forumda özellikle AT lastik değişimi konusunda pek çok şey konuşuldu ve uygulayanlar da oldu. Lastiklerimiz dediğiniz gibi 215/55/17 ve en yakın AT lastik de 215/65/16, ki bunu da 16" jant ile yapabiliriz. Burada da değişim %2,7. Sizin de belirttiğiniz gibi hesaplayıcılarda maks. %3 'lük değişimin güvenli olduğu yazdığından ben de böyle bir değişiklik düşünmekteydim. Bu size göre güvenli olmayan bir değişim mi olur? Amaç offroad yapmak değil, ki zaten araç offroad aracı değil, ama en azından bozuk yollarda kafamız rahat ilerleyebilmek.
Bu arada, Suzuki 2 adet ölçü önermiş; 215/55/17 ve 215/60/16. Bunların bile arasında %0,4 fark var.
 
veronercan@gmail.com
4*1
Mesajlar: 4
Kayıt: Prş May 13, 2021 11:53 pm

Re: Lastik Ebat Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Cum May 14, 2021 12:24 am

Benim sorum şu. 2020 Vitara GLX aracımı lastik ebadı ile yükseltmek istiyorum. 225/65/17 takarsam sürtme sorunu yaşar mıyım veya orjinal (17jant) hali ile maks. yükseltebileceğim  lastik 215/65/17 mi dir? veya 215/60/17 midir? Orjinal jant ile maksimum yükseltebileceğim lastik ebadını öğrenmek istiyorum. Yakıt veya km değerleri benim için önemli değil. Önemli olan sürtme yapmaması.
 
OzgurNLD
4*1
Mesajlar: 4
Kayıt: Çrş Tem 21, 2021 2:37 pm

Re: Lastik Ebat Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Cum Ağu 27, 2021 12:14 am

Herkese merhaba,

En üstteki bilgilendirme mesajını okudum. Yakın zamanda ebat değişikliğine giden bir kullanıcı olarak tecrübelerimi paylaşmadan önce üstteki bilgilendirme mesajında kafama yatmayan noktaları ifade etmek istiyorum:

1) %3 farktan dolayı kazaya sebebiyet verecek bir savrulma, orijinal lastik ebadında da tehlike yaratabilecek bir savrulmadır. Orijinal ebadı taktım virajı iyi aldı, %3 farklı ebadı taktım kaza yaptım, bu kadar basit değil. Elbette bir damla bile bardağı taşırabilir orası ayrı mesele ancak kazaya sebebiyet verebilecek bir savrulmadan bahsediliyorsa, her durumda sürücü emniyetsiz ve hatalı bir şekilde viraja girmiştir. Bunu bir eksper bilir. Öncelikle hiç bir yükseltme kiti uygulamadan, yalnızca yanak kalınlığını bir derece arttırmak anormal bir yol tutuş farkı yaratmaz, yukarıdaki uyarılar abartılı bir izlenim veriyor. Ancak hem yanak kalınlığı artar, hem yükseltme kiti uygulanırsa o zaman araç hissedilir bir şekilde yanlara yatar. Bu durumda bile sürücü aracın yeni kısıtlı viraj yeteneklerini farkederek virajlara girecektir. Sonuçta o lastiklerin amacı daha iyi arazi performansı ise asfaltta dikkatli kullanılacak bu kadar basit.

2) Aracın altyapısıyla lastik ebadının nasıl bir alakası var acaba? Yani verilen örnekteki gibi %3 bir farkta diyelim ki araç alçaldı veya yükseldi, alçalınca 17 cm, yükselince 19 cm oluyor (215/50 veya 215/60) bunun servisin altyapı arızalarını gidermekten vazgeçmesiyle bağlantısı nedir? Tamamen aynı mantıkla anlatıyorum: Sırf %3 ebat değişikliğinden dolayı arıza yapacak süspansiyon, şanzıman veya diğer parçalar orijinal ebatta da kısa bir süre sonra yine arıza yapar. %10-%15'ten bahsetmiyoruz, %3 sadece. Aracın altını vurmaktan bahsediyorsanız orijinal ebatla da vurursunuz, daha yüksekle de vurursunuz. Kaldı ki %3 daha büyük bir ebadın bir çok durumda güvenlik ve kullanım açısından dezavantajı değil, avantajı var. Servis ve sigorta bunları da bilimsel olarak incelerse anlayacaktır. %5-10-15 olmadığı sürece somut bir dezavantajdan bahsetmek o kadar kolay değil. Araziye de çıkabilir diye reklam yapılmaktan kaçınılmayan, lansmanlarında dağ başlarında poz veren, 4x4 sistemi olan, 40 yıllık arazi geçmişi olan bir arabada 1 cm. yükseklik altını vurmamak için güvenlidir mesela. Aynı şekilde 130 km'den sonra tüm Vitara kullanıcıları bilir, araçlarımız biraz daha dikkat istiyor şeritte kalmak için. Sebebi aks mesafesi, yerden yükseklik, genişlik vs... %3 daha ağır bir lastikte 130 km'den sonra aracın şeritte gezmesi de azalıyor. Yola daha iyi oturuyor, kullanıcı tecrübesi. Buna ne dersiniz? Tamam, belki külahlarla geyik testine çıksak veriler değişir ancak %3 yahu, sakin. Yukarıda yazılan uyarılar %3 değil de sanki %10-15 fark varmış, yükseltme kiti uygulanmış gibi, anne baba uyarıları :) bu kadar abartmaya gerek yok. Yanaklarını 55'ten 60'a çıkarınca taklalar atıp kaza yapıyoruz, 55 yanakta virajı kazasız şampiyonlar gibi alıyoruz falan...Daha neler. Sonra da neymiş sigorta şirketleri hım hım yapıyorlar ödemiyorlar. Demek ki orijinal ebatta savrulunca sorun sürücüde olmuyor, bu mu mantık? Viraja hiç girilmeyecek bir hızla dalıp kaza yapınca Allah korusun, o zaman servis ve sigorta şirketi geliyor, "ama olsun, aferin, orijinal ebatlar kullanmış" mı diyorlar? Sırf ebat farklılığından dolayı virajı alamadığını falan kim tespit ediyor yahu? Tanışmak istiyorum. Beyfendi 55 yanak kullansaydı virajı alabilecekmiş ama 50 yanak kullanmış tüh...

Bu konuda bir cevap gelmesini bekleyim, kendi lastik tecrübelerimi detaylı olarak daha sonra paylaşacağım. Şu yukarıda tutturulmuş gönderi bir açıklansın, bekliyorum. Teşekkür ederim
 
OzgurNLD
4*1
Mesajlar: 4
Kayıt: Çrş Tem 21, 2021 2:37 pm

Re: Lastik Ebat Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pzt Ağu 30, 2021 2:23 am

Herhangi bir açıklama veya cevap gelmedi henüz, ben de daha fazla beklemek istemedim, diğer ebat başlığında tecrübelerimi paylaştım.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir
GZIP: On