Suzuki Vitara Bilgilendirme Forumu

Moderatörler: alpingen, kvadankpakal

tigristiara
4*1
Başlık Yazar

Yeni Anahtar Temini

Prş Mar 18, 2021 4:08 pm

Merhabalar, asıl anahtarım suyla temas neticesinde çalışamaz duruma geldi. Servisi arayıp fiyat bilgisi almadan önce başka çözümler aramak istiyorum. Bu anahtarı kopyalamak mümkün müdür? Eğer mümkünse bir güvenlik açığı yaratır mı? 

Teşekkürler.

mantarman
4*1

Re: Yeni Anahtar Temini

Cum Mar 19, 2021 6:26 pm

kaskonuz varsa bir çok kaskoda ücretsiz anahtar değişimi oluyor. onu bir kontrol edin derim.
Anahtar kopyalama konusu için de aracınızın modelini iletirseniz daha net bilgiye ulaşabilirsiniz.
Belki denemiş olan arkadaşlar çıkar.

Vittara
4*1

Cmt Mar 20, 2021 8:52 pm

Anahtarın elektronik kartının bozulduğundan emin misiniz? Çünkü anahtarın içine su çok zor giriyor, uzunca süre suda kalması lazım ya da anahtar kabında kırık çatlak olması lazım ki içeri su girsin. Tuzlu su gibi iletken bir sıvıya düşmediği sürece kolay kolay bozulmuyor aslında. Pili çıkardıktan sonra yüksek saflıkta alkol veya kontak spreyi ile temizlemenizi tavsiye ederim. Bu esnada yumuşak bir fırça kullanarak aralara girebilecek yabancı maddeleri de temizlemelisiniz, ardından saç kurutma makinesi ile iyice kurutup yeni bir pil ile denerdim ben olsam. Eski araçlarımda 2 defa bu şekilde kumanda kurtarmışlığım var. Bir keresinde başka bir aracımın anahtarı ise komple arızalandı, immobilizer hata veriyordu, ne hikmetse uzaktan aç kapa da çalışmıyordu. Şaşmaz da bir oto anahtarcı güvenlik kartındaki anahtar şifresini kullanarak yeniden kodlama yaptı ve çalışmıştı. 100 lira gibi bir şey ödemiştim 3-4 yıl önce.

tigristiara
4*1
Başlık Yazar

Pzr Nis 25, 2021 5:51 pm

Vittara yazdı:
Anahtarın elektronik kartının bozulduğundan emin misiniz? Çünkü anahtarın içine su çok zor giriyor, uzunca süre suda kalması lazım ya da anahtar kabında kırık çatlak olması lazım ki içeri su girsin. Tuzlu su gibi iletken bir sıvıya düşmediği sürece kolay kolay bozulmuyor aslında. Pili çıkardıktan sonra yüksek saflıkta alkol veya kontak spreyi ile temizlemenizi tavsiye ederim. Bu esnada yumuşak bir fırça kullanarak aralara girebilecek yabancı maddeleri de temizlemelisiniz, ardından saç kurutma makinesi ile iyice kurutup yeni bir pil ile denerdim ben olsam. Eski araçlarımda 2 defa bu şekilde kumanda kurtarmışlığım var. Bir keresinde başka bir aracımın anahtarı ise komple arızalandı, immobilizer hata veriyordu, ne hikmetse uzaktan aç kapa da çalışmıyordu. Şaşmaz da bir oto anahtarcı güvenlik kartındaki anahtar şifresini kullanarak yeniden kodlama yaptı ve çalışmıştı. 100 lira gibi bir şey ödemiştim 3-4 yıl önce.

Orjinal anahtar için servis geçen yıl 1500 tl civarında bir fiyat çekmişti sanayideki bir dükkan da 400 tl kopyalama ücreti istemişti, bu seçenek hiç kafama yatmadı güvenlik gerekçesi ile.ben de anahtarı tamamen söküp pilini çıkardım ve her yerine wd-40 sıktım yarım saat sonra da kulak çubuğu ile temizledim ve bir saat kadar daha yeniden kurumaya bıraktım sonra da yeni pil takıp anahtarı topladım ve sonuç: ÇALIŞIYOR  :)

Vittara
4*1

Pzt Nis 26, 2021 2:54 pm

Çalışmasına sevindim, boşa para harcamamış oldunuz. Teorim de bir kez daha ispatlanmış oldu :) .

Mephwill
4*2

Pzt Nis 26, 2021 9:25 pm

Wd40 her derde deva :) benzer olayı cep telefonumda ve seat leon anahtarında yaşamıştım. İkisi de benimle beraber denize düşmüştü.. İçlerini açıp wd40 ve kulak çubuğuyla iyice temizledikten sonra saç kurutma makinesi ile kuruttum. Garanti olsun diye 1 gün kadar kapatmadım. Sonra problemsiz devam.

Vittara
4*1

Sal Nis 27, 2021 10:29 am

Orijinal wd-40 bu iş için uygun değildir aslında, ama wd-40 electrical ürünü kullandı iseniz olur. Orijinal wd-40 mekanik çözücü ve hafif yağlayıcıdır. İçinde kerosen, nafta ve mineral yağ bulunur. PCB üstüne mineral yağ sıkmak pek mantıklı değildir, hem kalıntı bırakır hem anten bölgesinde empedans bozulumu yaratabilir hem de 402 veya 201 pasif komponentler arasında değer saşmasına neden olabilir. Elektronik kartlar her zaman sıfır kalıntı bırakan kontak spreyi, ipa vb yüksek saflıkta alkol ile temizlenir. Eğer su ve nemden korunma istenir ise conformal kaplama yapılır. Wd-40 sıkılan bu yüzeyler yağdan dolayı zamanla toz da toplar. Dolayısıyla bu iş için uygun değildir.

Bazen motor üstündeki plastik kısımların da wd-40 ile temizlendiğini görüyorum, iş bitince pırıl pırıl görünüyor ama bu da yanlıştır. Çünkü wd-40 plastiği de zamanla kurutur ve çürütür. Yavaş yavaş işler, zayıflatır. İlla temizlik yapılıp bir şey sıkılmak isteniyorsa silikon bazlı spreyler daha uygundur. Bunların toz kaydırıcı özelliği de vardır.

Özetle wd-40 çok başarılı bir teknik kimyasaldır, ancak doğru şekilde kullanmak önemlidir.

Mephwill
4*2

Sal Nis 27, 2021 1:08 pm

Kesinlikle katılıyorum her kelimenize, benim kullandığım ürün yağlayıcı olan değildi :) fast drying contact olan, bu tür durumlar için spesifik bir üründü. Kesinlikle tavsiye ederim. Mutlaka her evde bulunmalı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir
GZIP: On