Suzuki Vitara Bilgilendirme Forumu

Moderatörler: alpingen, kvadankpakal

Vittara
4*1

Re: TPMS bypass yada simülatör

Çrş Şub 17, 2021 11:13 am

Mutlak basınç sensörü ile donatılmış TPMS sistemi diğer aracımda da olan bir donanım. Yani teker tur sayısı ölçen sistem DEĞİL. Bence de oldukça faydalı bir sistem. Diğer aracımda 4 sene içinde sadece 1 kere uyarı verdi, kocaman kırmızı yazılarla "sol ön lastik patlak" yazıyordu, inip baktığımda lastik dümdüz idi. Marş bile basmadan uyarı almak çok iyi oldu, bagajdan elektrikli pompayı çıkarıp hava bastım, lastikçiye gittim, kocaman ağaç vidası çıktı lastikten. Teknolojinin nimetlerinden faydalanmak lazım bence. Tur ölçen sistemler üretici için daha ucuz, ama teker dönmeden bilgi alamıyor.

Ama Vitaram da bir sorun var galiba. Araca kışlık lastik taktırdım. Lastik takılırken sensörlere dikkat ettiler. Aracı çalıştırınca mırın, kırın etti. 2 tur attım, sonrasında her şey düzeldi. Baktım bütün sensörlerden basınç bilgisi de geliyordu. Yaklaşık 100KM kadar kullandım, hiç bir sorun yoktu. Hava sıcaklığı 10 derece civarında idi. Ancak kar yağıp hava -5 altına inince sistem de arıza çıktı.

Ekranda "TPMS Servisi" şeklindeki uyarıyı ilk gördüğümde sistemden basınçlara baktım, sorun yoktu, yine de emin olmak için biraz daha hava bastım. Tekrar kontrol ettim, sensörler doğru değerleri okuyordu. Mesaj da gitmiş idi. Ancak mesaj ertesi gün 5km kadar sürünce tekrar geldi. Rastgele gidip geliyor. Ancak genelde gitmiyor. Sorun ne bilemedim, Vitarada TPMS ile anahtarsız giriş sistemi arasında da bir bağlantı varmış bu arada. Bu bilgiyi de yabancı forumlardan edindim. 

Daha önce hiç böyle sıkıntı yaşayan oldu mu? Sensörlerin pili mi bitiyor acaba diye düşünüyorum ancak diğer aracım 8 yaşında hiç bir sorun yok, 4 yaş pil bitmesi için bana biraz erken geldi. Benzin deposu ağzında TTS halkası var, acaba radyo sinyalleri girişim mi yapıyor diye düşünüyorum bir de. Ama neden 5Km sonra oluyor? Girişim sürekli olmalı ve hatayı hemen vermeli sanki. Karışık bir konu, can sıkıcı.  :(

Resim

Resim

Resim

mantarman
4*1

Çrş Şub 17, 2021 3:32 pm

sensörlerde bir sorun olup olmadığını anlamak için en basit çözüm yanınızda bir hava basınç ölçeriniz olması olur. internetten 40-50TL civarında bir paraya bundan edinebilirsiniz. Aracınızın lastiğini sabah yola çıkmadan bir ölçün ardından bu uyarıyı aldığınızda aracı kenara çekip tekrar ölçün. Sorunu çözmenizde faydası olacaktır. genel olarak yazdıklarınızla ilgili de şu bilgileri ekleyeyim. Lastiklere hava basarken doğru değerde hava basmak için lastiğin soğuk olması yani fazla yol yapmamış olması lazım. Siz 5km sonra durum değişiyor demişsiniz evet değişir mesela 33 psi hava bastınız ve yola çıktınız diyelim, bir süre yol aldıktan sonra ölçtüğünüzde muhtemelen 35-36psi olarak ölçeceksiniz bu normal. Dışarıdaki havanın durumuna göre lastik basıncınızda etkilenecektir. Mesela siz 33psi olarak havaları ayarladınız hava 15 derece ısındı lastik havanızı ölçtüğünüzde 33psi'dan yüksek göreceksiniz, yeni hava koşullarına göre tekrar havayı ayarlamalısınız veya tersi oldu hava soğudu sizin 33psi olan lastik artık 30psi gösterecek (yazdığım değerler tamamen örnek verme amaçlı uydurma değerler). O nedenle en azından ayda 1 hava kontrolü yapılmalı ve basınç araç çok yol yapıp lastik ısınmadan önce basılmalı. Ek olarak yaşadığınız durum aracın tmps menüsünden eko veya konfor moduna ayarlı olup o modun değerlerinin altında veya üzerinde kaldığı için de olabilir. önerim aracı konfor moduna alıp lastik soğukken 33psi basmanız. lastik soğukken basamaz da 10dk civarı yol yapmış olursanız lastik ısınmış olacağı için 35psi civarı basmanız olur. Sorunu tekrar yaşarsanız da hava ölçer ile tüm lastikleri o an ölçüp sorunun kaynağı sensör mü değil mi anlamak olacaktır.

Vittara
4*1

Çrş Şub 17, 2021 4:09 pm

Sayın mantarman, elimdeki harici basınç ölçer ile de yaklaşık bastığım değerleri gördüm. Gönderdiğim iki resim arasında hava bastım, harici ölçü ile TPMS ölçümü birbirine çok yakın. Zaten durağan halde de ölçüm +-1 kPa oynuyor, demek ki araç sensörü okuyor. Menüden modu konfor olarak da seçmiş idim. Araç düşük basınç değil sistem hatası veriyor. Ama sensörler çalışıyor gibi. Aklıma gelen diğer senaryo şu, araç durunca sensörler bir süre sonra tasarruf için uyku moduna giriyor, araç çalışınca uyanıyor. Eğer pili zayıflamış ise uyku modunda az güç çekildiği için bir süre pil terminal gerilimi yükselir, ardından uyanıp güç çekmeye başlayınca bir süre sonra bayılıyor olabilir. Sanırım servise gidip sensörü okutup düşük pil uyarısı mı veriyor kontrol ettirmek lazım. Ya da ECU daki koda bakmak lazım. Bildiğim kadarıyla bu sensörler dönüşü ve sıcaklığı da algılayıp basınç hesabına korelasyon girdisi olarak kullanıyor. Sensörü o kısmı da arızalı olabilir.

mantarman
4*1

Çrş Şub 17, 2021 10:34 pm

Gonderdiginiz ikinci resimde ön lastikler 270kpa yani yaklasik 39psi. 33 bastiginiz hava kis gunu gercekten olctugunuzde 39psi cikiyorsa onda da bir tuhaflik var. Benim aklima gelen zaten dusuk basinc uyarisi degildi 33 yerine 39 oldugu icin sistem uyari veriyor olabilir diye dusundum. Diger ilginc olan da önlerle arkalarin hava farkli. Konfor modunda hepsine 33 bastiginiz icin hepsi isininca gene benzer yakin degerde olmasi gerekirken önlerle arkalarin degeri baya farkli gorunuyor. Eko modda on arka farkli ama konforda ayni olmaliydi. Modlarda bir hata yapmadiysaniz gercekten gostergedeki degerler tuhaf gorunuyor.

Vittara
4*1

Çrş Şub 17, 2021 11:00 pm

İlk basınç resiminde tüm tekerlerde yaklaşık 34 hava varken bende manuel olarak 34 ölçmüş idim. O zaman da sürekli hata veriyordu. Denemek amaçlı asimetrik olarak yükselttim. Ama hata hiç değişmedi. Eğer yüksek/düşük durumu varsa sistem hatası değil de yüksek/düşük derdi diye düşünüyorum. Tâbi bu benim düşüncem, önemli olan araba ne düşünüyor :)

Kullanıcı avatarı
mksahin
4*2

Çrş Şub 17, 2021 11:12 pm

Bence de dediğiniz gibi TPMS sistem arızası var, zaten uyarı da öyle söylüyor. Düşük/yüksek basınç durumunu farklı şekilde belirtiyor zaten.

Vittara
4*1

Çrş Şub 17, 2021 11:22 pm

Kronik değil galiba, forumda kimseden okumadım. Zaman bulup servise gidersem çözümü yazarım, tecrübe yazılı kalsın.

Vittara
4*1

Pzt Nis 05, 2021 8:38 pm

Merhabalar, sorun bulundu. Sorunun kaynağı jant içindeki TPMS sensörü imiş. Tek janttaki sensör bazen çalışıyor, bazen çalışmıyor. Kafasına göre takılıyor. Zaten sensör sökülünce arka yüzeyinde bombelenme var idi, galiba içeri nem girmiş ve elektroniğin çalışmasını bozuyordu. Sensör değişti ve sorun çözüldü.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir
GZIP: On