Suzuki Vitara Bilgilendirme Forumu

Moderatörler: alpingen, kvadankpakal

• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Yuysal
4*1

Re: 60.000 KM Bakım - Servis Paylaşımlar

Prş Eyl 24, 2020 11:18 am

mantarman yazdı:
Yuysal yazdı:
mantarman yazdı:
Benimki de 250TL civarına mal oldu 2 ay önce :) K&N hava filtrem var(amazon.com'dan 700TL civarına vergiler dahil almıştım bir kaç ay önce) o yüzden hava filtresine artık para vermiyorum temizlenip takılıyor. Onun dışında mann polen filtresi(50TL), mann yağ filtresi(25TL), 5-30 motul clean efe 4litre yağ(139TL) ve ustaya değişim için 50TL toplam 265tl civarı :) araç 1.4S, 55 binde değiştirdim uzun yol çıkmadan önce. Artık her 10binde bir değiştiririm beklemem 15bin olmasını :)

Sağolun yanıt için. 60 bin bakımı için Bosch servis 850 TL istedi. Yetkili servis fiyat vermedi  Balata vs dahil değil sanırım. Şimdi sanayide sordum 100 TL işçilik + Hava filtresi,yağ filitresi,polen filtresi, yağ PO 5/30 225 TL Toplam 325 TL. Ön balata 150TL imiş. Başka bir parçacıdan soracağım.

Bence parçaları kendiniz alın bir ustaya 50-100 verip değiştirtin. 
zaten sadece yağ filtresi ve yağı değiştirme kısmını kendiniz yapamazsınız. Onun dışındaki her filtreyi kendiniz değiştirebilirsiniz çok kolay. 
yağ olarak po'dan daha kaliteli bir yağ kullanmanızı öneririm. marka olarak motul veya mobil daha iyi olur bence. arabanız 1.6 ise 0-20, 1.4 ise 5-30 öneriliyor. uygun yağın detaylarını kitapçıkta da bulabilirsiniz. 
1.4s için yukarıda kendime aldığım yağı ve yağ filtresini öneririm. Yağ filtresini de buraya yazayım bulunsun birine ileride lazım olur belki. mann'ın 1.4s için uygun yağ filtresinin kodu: mann W67/2 
Piyasada 1.4S için yanlış model mann yağ filtresi satanlar var dikkatli olunmalı. Bu arada 1.6 ile 1.4S'in yağ filtreleri farklı.

Evet sanayide 60.000 km bakımı yaptırdım. Ön balatalar değişti. Hava, yağ, polen  filitreleri 215 TL Enos OW-20 yağ 200 TL. İşçilik 150TL Toplam 565 TL

ukf
4*1

Cmt Eki 31, 2020 4:39 pm

Yuysal yazdı:
Motul 0W-20 motor yağı , Blue Print Yağ Filtresi, Filtron Kabin Hava Filtresi, Mann C28200 hava filtresi alıp 150 lira da ustaya verip, gözümün önünde 60binKM bakımını yaptırdım. Bilginize.

Kaça mal oldu.

toplam 620lira

Kullanıcı avatarı
kvadankpakal
4*2

Pzt Kas 16, 2020 9:28 am

5 Mart 2020 tarihinde yetkili serviste 45.000 km bakımını yaptırmıştım. 15.000 km ve 30.000 km bakımıda yine yetkili servislerde yapılmıştı.
Aracım 2017 model ve 1.4S.

60.000 km bakımı geldi, artık tanıdığım ustayla beraber bu hafta sonu, özel serviste yaptıracağım bakımı. Aşağıda malzemelerim, bakım senaryom ve aklımdakileri yazdım. Varsa önerileriniz, eleştirileriniz, yol göstermeleriniz memnun olurum, sorusu olanlara da elimden geldiğinde yardımcı olurum.

Aracı bu zamana kadar performanslı kullandığım ve toza toprağa da girdiğim için motor içini temizlemeye ve katkı koymaya karar verdim.
16 Kasım 2020 - Bakım için satin aldığım ürünler şunlar;

• 1 adet Sardes SA 2740 Hava Filtresi – 55 TL
  • 1 adet Mann W67-2 Motor Yağ Filtresi – 45 TL
  • 1 adet Bosch Motor Yağ Filtresi – 40 TL
  • 1 adet Motul 8100 ECO-NERGY 5W-30 Motor Yağ 4 LT – 140 TL
  • 1 adet Liqui Moly Engine Flush Motor içi Temizleyici – 50 TL
  • 1 adet Liqui Moly Cera Tec Seramikli Motor Yağ Katkısı – 115 TL
  • 1 adet Lubco Tam Sentetik 5W-30 Motor Yağ 4 LT – 60 TL
  • Usta işçilik için 150 TL para ödeyeceğim.

Toplam bakım için yaptığım masraf 655 TL’dir. Katkı olayına girmeseydim, standart bakım 400 TL gibi birşey tutacaktı.
Aracı lifte almadan önce sıcak olduğundan emin olunan motoru stop edip, motor yağ kapağını açıyoruz ardından var olan motor yağının içine Liqui Moly Engine Flush Motor içi Temizleyiciyi tamamen boşaltıyoruz. Aracı rölantide 10 dakika çalıştırıp, stop ediyoruz ve lifte kaldırıyoruz.

Lifte kaldırdıktan sonra motor yağ filtresini çıkarıp, karter tapasını söküyoruz.
Ardından sentetik bir ürün olan Engine Flush ile karışmış olan eski yağ, simsiyah şekilde su gibi akıyor ve motor yağını boşaltıyoruz.

Bu işlemde eski yağ ile birlikte motorun içinde kalmış yada oluşmuş olan çamurlaşmış yağ kalıntılarını ve kirleri temizlemeyi hedefledik.

Ardından karter tapasını tekrar kapatıp, Bosch Motor Yağ Filtresini durulama işlemi için takıyoruz.
Araca bu sefer bir önceki işlemden kalabilecek olan Engine Flush artıklarını (sentetik oldugu ve yağı çok incelttiği için) ve karter bölgesinde kalabilen eski yağ artıklarından da kurtulmak için durulama tabiri ile kullanılan Lubco Tam Sentetik 5W-30 Motor Yağını araca ekliyoruz.

Ardından aracı rölantide 10 dakika çalıştırıp, stop ediyoruz ve tekrar lifte alıyoruz.
Bosch Motor Yağ Filtresini çıkarıp çöpe atıyoruz ve karter tapasını tekrar çözüp durulama için kullandığımız motor yağınında iyice süzülmesini bekliyoruz.

Bu işlem opsiyonel, kimisi durulamaya gerek yok diyor kimisi yapılır diyor, kişiye kalmış birşey. Ben bu işlemi 60.000 km’de bir tekrarlayacağım için durulama işlemi yaptım. Burada dikkat edilecek nokta, durulama için tercih edilecek yağın, kullanacağımız kaliteli yağ ile aynı özellikte ve tam sentetik olması. 5W-30 ise durulama içinde 5W-30 olacak.

Bu adımlara kadar motor içini Engine Flush ile temizledik daha sonra durulama yağı ile de tabiri caizse iyice duruladık.
Artık motor, Mann Motor Yağı Filtre ve Motul Motor yağı eklenmeye hazır.

Durulama yağından sonra karter tapasını kapatıyoruz ve Mann Motor Yağ Filtresini takıyoruz. Araç artık liftten iniyor ve 4 Lt’lik Motul motor yağını açıyoruz.
1.4S model Vitaraların motor yağ hazneleri 3.3 Lt olarak geçmektedir.
Motul motor yağı ile motor katkı maddesi olarak kullanacağım Liqui Moly Cera Tec Seramikli Motor Yağ Katkısını hazırlıyorum.

Liqui Moly Cera Tec Seramikli Motor Yağ Katkısının kutu içeriği 300 ml ve 5 litre motor yağına yeterli. Bende de 3.3 LT’lik bir motor olduğu için 200 ml olarak kullanmaya karar verdim. Yani esasen 3.1 Lt Motul motor yağı ekletip, üzerine 200 ml Cera Tec ilave edeceğiz ve motor yağ kapağını kapatıp, motor tarafındaki bakımı tamamlıyor olacağız.

Yapılan tüm bu işlemler sonucunda araçtan roket olmasını beklemiyorum, sadece motorun stabilitesinden daha uzun süre emin olmak istiyorum. Birçok video izledim, yurt dışı da olmak üzere birçok kaynak okudum. 60.000 km’ye kadar sabahları 1-2 derecelerde dahi aracı bugüne kadar sorunsuz çalıştırdım, sessiz saat gibi çalışmaya devam ediyor yani herhangi bir şikayetim olmamasına ragmen işlemleri yapacağım.

Hava ve Polen filtrelerini zaten kendim değiştiriyordum, ustada görsün diye orada beraber değiştireceğiz.

Bakım etabında yukarıda zikrettiğim işlemler süresinde ara ara fotograflar çekip, ilave olarak ekleme yapacağım, farklı bir senaryo ile de karşılaşırsam yazacağım.
Bu şekilde 60.000 km bakımını tamamlamayı düşünüyorum. Fren hidroliği ve ön fren balatalar 45.000 km’de değişmişti, araçta başka bir incelenecek bir durum yok çok şükür. Belki arka fren balatalar değişebilir çok emin değilim

Bilgi ve google aramalarda çıkması için yazıyorum; 105.000 km’de bakımda bujiler, 150.000 km bakımda da şanzıman yağını değiştireceğim.

mantarman
4*1

Pzt Kas 16, 2020 10:33 am

kvadankpakal yazdı:
5 Mart 2020 tarihinde yetkili serviste 45.000 km bakımını yaptırmıştım. 15.000 km ve 30.000 km bakımıda yine yetkili servislerde yapılmıştı.

60.000 km bakımı geldi, artık tanıdığım ustayla beraber bu hafta sonu, özel serviste yaptıracağım bakımı. Aşağıda malzemelerim, bakım senaryom ve aklımdakileri yazdım. Varsa önerileriniz, eleştirileriniz, yol göstermeleriniz memnun olurum, sorusu olanlara da elimden geldiğinde yardımcı olurum.

Aracı bu zamana kadar performanslı kullandığım ve toza toprağa da girdiğim için motor içini temizlemeye ve katkı koymaya karar verdim.

Toplam bakım için yaptığım masraf 655 TL’dir. Katkı olayına girmeseydim, standart bakım 400 TL gibi birşey tutacaktı.
Aracı lifte almadan önce sıcak olduğundan emin olunan motoru stop edip, motor yağ kapağını açıyoruz ardından var olan motor yağının içine Liqui Moly Engine Flush Motor içi Temizleyiciyi tamamen boşaltıyoruz. Aracı rölantide 10 dakika çalıştırıp, stop ediyoruz ve lifte kaldırıyoruz.

Lifte kaldırdıktan sonra motor yağ filtresini çıkarıp, karter tapasını söküyoruz.
Ardından sentetik bir ürün olan Engine Flush ile karışmış olan eski yağ, simsiyah şekilde su gibi akıyor ve motor yağını boşaltıyoruz.

Bu işlemde eski yağ ile birlikte motorun içinde kalmış yada oluşmuş olan çamurlaşmış yağ kalıntılarını ve kirleri temizlemeyi hedefledik.

Ardından karter tapasını tekrar kapatıp, Bosch Motor Yağ Filtresini durulama işlemi için takıyoruz.
Araca bu sefer bir önceki işlemden kalabilecek olan Engine Flush artıklarını (sentetik oldugu ve yağı çok incelttiği için) ve karter bölgesinde kalabilen eski yağ artıklarından da kurtulmak için durulama tabiri ile kullanılan Lubco Tam Sentetik 5W-30 Motor Yağını araca ekliyoruz.

Ardından aracı rölantide 10 dakika çalıştırıp, stop ediyoruz ve tekrar lifte alıyoruz.
Bosch Motor Yağ Filtresini çıkarıp çöpe atıyoruz ve karter tapasını tekrar çözüp durulama için kullandığımız motor yağınında iyice süzülmesini bekliyoruz.

Bu işlem opsiyonel, kimisi durulamaya gerek yok diyor kimisi yapılır diyor, kişiye kalmış birşey. Ben bu işlemi 60.000 km’de bir tekrarlayacağım için durulama işlemi yaptım. Burada dikkat edilecek nokta, durulama için tercih edilecek yağın, kullanacağımız kaliteli yağ ile aynı özellikte ve tam sentetik olması. 5W-30 ise durulama içinde 5W-30 olacak.

Bu adımlara kadar motor içini Engine Flush ile temizledik daha sonra durulama yağı ile de tabiri caizse iyice duruladık.

Durulama yağından sonra karter tapasını kapatıyoruz ve Mann Motor Yağ Filtresini takıyoruz. Araç artık liftten iniyor ve 4 Lt’lik Motul motor yağını açıyoruz.
Motul motor yağı ile motor katkı maddesi olarak kullanacağım Liqui Moly Cera Tec Seramikli Motor Yağ Katkısını hazırlıyorum.

Liqui Moly Cera Tec Seramikli Motor Yağ Katkısının kutu içeriği 300 ml ve 5 litre motor yağına yeterli. Bende de 3.3 LT’lik bir motor olduğu için 200 ml olarak kullanmaya karar verdim. Yani esasen 3.1 Lt Motul motor yağı ekletip, üzerine 200 ml Cera Tec ilave edeceğiz ve motor yağ kapağını kapatıp, motor tarafındaki bakımı tamamlıyor olacağız.

Yapılan tüm bu işlemler sonucunda araçtan roket olmasını beklemiyorum, sadece motorun stabilitesinden daha uzun süre emin olmak istiyorum. Birçok video izledim, yurt dışı da olmak üzere birçok kaynak okudum. 60.000 km’ye kadar sabahları 1-2 derecelerde dahi aracı bugüne kadar sorunsuz çalıştırdım, sessiz saat gibi çalışmaya devam ediyor yani herhangi bir şikayetim olmamasına ragmen işlemleri yapacağım.

Hava ve Polen filtrelerini zaten kendim değiştiriyordum, ustada görsün diye orada beraber değiştireceğiz.

Bakım etabında yukarıda zikrettiğim işlemler süresinde ara ara fotograflar çekip, ilave olarak ekleme yapacağım, farklı bir senaryo ile de karşılaşırsam yazacağım.
Bu şekilde 60.000 km bakımını tamamlamayı düşünüyorum. Fren hidroliği ve ön fren balatalar 45.000 km’de değişmişti, araçta başka bir incelenecek bir durum yok çok şükür. Belki arka fren balatalar değişebilir çok emin değilim

Bilgi ve google aramalarda çıkması için yazıyorum; 105.000 km’de bakımda bujiler, 150.000 km bakımda da şanzıman yağını değiştireceğim.

Ben sadece yağ konusunda öneride bulunmak istiyorum. 1.4S için motul'un eco-nergy modeli değil, motul 8100 x-clean efe 5w30 4 litre modeli önerilen yağ. o sebeple 5-30 motul x-clean efe 4litre almanızı öneririm.
Bir de polen filtresi yazmamışsınız. Onu da mann alabilirsiniz kodu CU22023
temizlik konusunda taktir sizin :) 
ben yağ katkıları konusunda biraz mesafeliyim geçmişte eski ve yüksek kilometreli bir aracımda temizlik sonrası yağ kaçakları falan oluşmaya başlamıştı, demek ki yağ kaçıracak contayı falan o birikmiş donmuş eski yağ tabakası engelliyordu. temizlemek başa iş açmıştı. o araba bana çok çektirdi zaten hala kendisine aklıma geldikçe söverim :)
performansta düşüklük, vs. olmadıkça motora bir katkı koymam sanırım. 
Würth benzin katkısı almıştım 1 yıldır evde duruyor cesaret edip koyamadım :)
Bir de performanslı kullandığınızı belirttiğiniz için ben k&n hava filtresini öneririm çünkü özellikle alt devirlerde ciddi toparlanma yarattı ve piyasada 1.4S için kaliteli hava filtresi bulmak zor. 
Bunu bir sefer alıp her bakımda temizleyeceksiniz, hem uzun vadede ücretini amorti eder hem de performans olarak piyasadan bulayacağınız yan sanayi hava filtrelerinden çok daha kaliteli. 
Araç turbo olduğu için hava akışı çok önemli ve hava akışının verimli olmasını sağlayan en kritik parçalardan birisi hava filtresi. Araç atmosferik olsa ve performanslı sürmeseniz önemseyin piyasadakilerden birini alın geçin derdim ama bence bu konuyu da düşünmenizde fayda var.

Kullanıcı avatarı
kvadankpakal
4*2

Pzt Kas 16, 2020 1:44 pm

mantarman yazdı:
kvadankpakal yazdı:

Ben sadece yağ konusunda öneride bulunmak istiyorum. 1.4S için motul'un eco-nergy modeli değil, motul 8100 x-clean efe 5w30 4 litre modeli önerilen yağ. o sebeple 5-30 motul x-clean efe 4litre almanızı öneririm.
Bir de polen filtresi yazmamışsınız. Onu da mann alabilirsiniz kodu CU22023
temizlik konusunda taktir sizin :) 
ben yağ katkıları konusunda biraz mesafeliyim geçmişte eski ve yüksek kilometreli bir aracımda temizlik sonrası yağ kaçakları falan oluşmaya başlamıştı, demek ki yağ kaçıracak contayı falan o birikmiş donmuş eski yağ tabakası engelliyordu. temizlemek başa iş açmıştı. o araba bana çok çektirdi zaten hala kendisine aklıma geldikçe söverim :)
performansta düşüklük, vs. olmadıkça motora bir katkı koymam sanırım. 
Würth benzin katkısı almıştım 1 yıldır evde duruyor cesaret edip koyamadım :)
Bir de performanslı kullandığınızı belirttiğiniz için ben k&n hava filtresini öneririm çünkü özellikle alt devirlerde ciddi toparlanma yarattı ve piyasada 1.4S için kaliteli hava filtresi bulmak zor. 
Bunu bir sefer alıp her bakımda temizleyeceksiniz, hem uzun vadede ücretini amorti eder hem de performans olarak piyasadan bulayacağınız yan sanayi hava filtrelerinden çok daha kaliteli. 
Araç turbo olduğu için hava akışı çok önemli ve hava akışının verimli olmasını sağlayan en kritik parçalardan birisi hava filtresi. Araç atmosferik olsa ve performanslı sürmeseniz önemseyin piyasadakilerden birini alın geçin derdim ama bence bu konuyu da düşünmenizde fayda var.

Teşekkür ederim cevabınız için.
Motul'un sitesinde önerilen yağ için 8100 X-CLEAN EFE 5W-30 yazıyor fakat bu yağda ACEA standart C2/C3 olarak geçiyor, Vitara kullanıcı kitabında ise bu standart yazmıyor K14C motorlar için, yazan standartlar A1/B1 , A3/B3, A4/B4 ve A5/B5. Tanıdığım ustam benzinli motorlar için en son standartın A5/B5 olduğunu söylemişti. 8100 ECO-NERGY 5W-30 ise ACEA A5/B5 standartında oldugu için şu ana kadar kullandım ve çok memnun kaldım, hem yakıt tüketim hemde motor sessizliği olarak. 60.000 km'de tüm tüketimin yakıt ortalaması 7.1 Lt ve İstanbul için çok iyi bir değer. Son depo tüketimim 6.4 Lt şu anda 15.000 km kullanılmış yağ ile birlikte. 
A5 / B5 teknik özellikleri, yakıt tasarrufuna yönelik enerji tasarruflu, düşük viskoziteli motor yağlarına uygundur diye geçerken C standartları emisyonu azaltan cihazlara sahip dizel motorlar olarak adlandırılıyor okuduğum internet kaynaklarında. Tabi C standardı olan motor yağları da benzinli araçlarda kullanılabiliyor ama A/B standartlarına göre üretilmiş motor yağları sadece benzinli araçlar için. Bence ikisi arasında çok fark yok, ikisi de kullanılabilir, ben sadece tercihimi bu şekilde yaptım.
Polen filtreyi yazmamışım evet çünkü onu bakımdan bakıma değilde 6 ayda bir yaz - kış olarak kendim değiştiriyorum mevsim geçişlerinde. Bakımda götürmeye ihtiyaç duymuyorum, teşekkürler ürün kodu paylaşımı için.
Ahhh o K&N hava filtresi... 100.000 km'de kullanmayı planlıyorum, ürünü çok iyi biliyorum da bir türlü kullanmak nasip olmadı. Ömürlük filtre, temizlik ekipmanı olan arkadaşım da var ama tembellik edip almadım piyasada 55 TL'ye hava filtresi bulunca. Hava filtresini de 6 ayda bir değiştiriyorum.. 
Benzin katkısı kullanmayacağım, o katkıdan sonra en az 30 km aracı sıkıştırıp gitmek gerekiyor, yapacak uğraşacak zamanımda yok. Motor içine 3-4 yılda bir yapacağım iç temizliğin yeterli olacağını düşünüyorum, benzin yakıtını bugüne kadar hep Shell - Opet tesislerinde aldım, performansda bir sıkıntı hissetmedim.
Conta evet eskiyebiliyor aklımda bu bakımda bakacağım gerekirse değiştireceğim.

mantarman
4*1

Pzt Kas 16, 2020 5:31 pm

Yağ konusunu ben de vaktiyle epeyce araştırmıştım. seçtiğiniz yağ da uygun katılıyorum ancak bu bahsettiğiniz standartlar benim de o dönem araştırıp öğrendiğim kadarıyla şöyle: c olmayan bir yağı c standardını isteyen bir araca koyamazsınız ama b standardını isteyen araca c koyabilirsiniz çünkü c daha yeni bir standart ve eski olan standardı karşılıyor. motulun yurt dışı sitesinde de araştırdım, diğer marka yağların sitelerinde de inceledim bizim araç için c standardındaki yağlar ilk önerilen olarak çıkıyor. sadece motul değil yani diğer markalarda da genelde bu şekilde öneriliyor. Bahsettiğim yağın ısı değerleri ile aldığınız yağın ısı değerlerini (hangi ısıda hangi akışkanlıkla) kıyaslayınca x-clean efe bir tık daha iyi. burada bunu yazarak açıklamam zor ancak merak ederseniz bir yazı paylaşayım ve onu inceledikten sonra motulun sitesinden yağların teknik değerlerinin yazdığı dokümanı yağın sayfasının altından indirip ısı değerlerini o dokumandan inceleyebilirsiniz. ben x-clean efe koydum bu da bizim araclara uygun, sizin aldığınız da uygun sadece belli oranda farklar var aralarında. büyük fark yaratmaz standart bir kullanıcı için ama sizin gibi titiz olduğunu düşündüğüm bir kullanıcı için fark yaratabilir. ben de performanslı sürdüğüm için benim için de motor sağlığı önemli o yüzden en iyi yağı kullanmak isterim.. :)
bahsettiğim yazı bu: https://otopark.com/2016/06/07/motor-yaglari-hakkinda-merak-edilenler/

Kullanıcı avatarı
kvadankpakal
4*2

Sal Kas 17, 2020 9:07 am

Teşekkür ederim okuyacağım gerekirse gidip değiştiririm yağı

Comebackup
4*1

Pzt Oca 04, 2021 8:56 pm

Arkadaslar 2017 suzuki vitara 16 at aracımın bakımlarını özel serviste yaptırdım 45bin km 5w 30 almıştım yağıda. M16 kodlu motora 0w20 yağa geçişte sıkıntı olurmu zira servis de 530 koymuştu. Değiştiren arkadaslar varsa yazarsa sevinirim ayrıca ne gibi değişiklikler olduğunu da. Bu arada mersinde yaşıyorum pek kış görmez buralar mevsime göre yağ değişimiyle ilgili birkaç forumda okumuştum herkese kazasız belasız yolculuklar

dozuysal
4*3

Cmt Oca 30, 2021 7:16 pm

Comebackup yazdı:
Arkadaslar 2017 suzuki vitara 16 at aracımın bakımlarını özel serviste yaptırdım 45bin km 5w 30 almıştım yağıda. M16 kodlu motora 0w20 yağa geçişte sıkıntı olurmu zira servis de 530 koymuştu. Değiştiren arkadaslar varsa yazarsa sevinirim ayrıca ne gibi değişiklikler olduğunu da. Bu arada mersinde yaşıyorum pek kış görmez buralar mevsime göre yağ değişimiyle ilgili birkaç forumda okumuştum herkese kazasız belasız yolculuklar

M16A kodlu motorların ilk dolum yağı 0w-20 dir. sıfırdan beridir mi sizde bilmiyorum ama soğuk sıcak bölge fark etmeksizin ilk dolum yağını değiştirmemek bence en iyisi. 
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir
GZIP: On