Suzuki Vitara Bilgilendirme Forumu

Moderatörler: alpingen, kvadankpakal

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

dozuysal
4*2

Re: Yeni Vitara LPG

Prş May 30, 2019 6:46 pm

yavuzjazz yazdı:
kvadankpakal yazdı:
yavuzjazz yazdı:
Selçuk bey merhaba  düşündüğüm  vitara 1.4 s  4x4  henüz almadım. Sizin gibi kullanan arkadaşların yorumuna bakıyorum okuyorum. Bir çok arkadaşın yakıt tüketimi ile ilgili samimi paylaşımlarını okudum.  Otomobil ar-ge çalışmaları yaptığım için biraz daha detaya giriyorum. Lpg kullanımı bir çok markada belirli teknik ön koşulları kabullenerek yapılmalı.Araç markası bunu etkilemez. Lpg ayarları aracın turbo olup olmaması direkt enjeksiyonlu ve atmosferik olması  spor kullanım gerektirip gerektirmemesi gibi bir çok etkenle yapılan ayarla değişmektedir.Kullanım değerleri tüketim değerleri bu  platformun üzerine gelecek diğer etkenlerle değişecektir. Aracın fabrika verilerindeki tüketimi 1.2 ile çarpıp elde edilen tüketim değerini baz alacaksınız. Eğer aracınız 8,7 litre max yakıt değeri veriyorsa o an lpg de 10.44 litre lpg tüketimi oluşur. Bugünün lpg fiyatı olan 3.60 tl ile çarparsanız km de 37.5 kuruş maksimum lpg tüketirsiniz. Sizin paylaşımınız da 90 tl ye 350 km yol yaptım diyorsunuz doğrudur. 25.7 kuruş yaktığınızı söylüyorsunuz. lpg alış fiyatınızı bilmiyorum. 3.60 kuruşa almışsanız 7.14 litre 100 km yakmışsınız. Aracın km ortalaması da  5.95 litre olmuş. demektir. Bu benzin değerleri. Bu fabrika değerlerine yakın. Demek her şey yolunda. Bu hesaplar inanın çok değişken ve dışarıdan etkileyen çok şey var. Detaya girmiyorum sadece ana başlıklar olarak söylersem. hava sıcaklığı alınan pompanın aynı olup olmaması,Pompa yakıt dolum basıncı,yapılan testler arasındaki araç ağırlığının aynı olup olmaması, trafik yoğunluğunun ve güzergahların benzer olması. Yol şartlarının aynı olması ıslak kuru asfalt toprak gibi, Sürücünün kullanım stilinin aynı olup olmaması,rüzgarın testler arasında benzer istikametten esmesi. bir teste ön taraftan diğer teste arka taraftan eser ise aynı sonuç alınamaz.Trafik ışıklarında beklenen toplam süre gibi bir çok etken var. Bütün bunlar yakıt tüketiminin kişiden kişiye çok farklı olarak yansıtılmasına sebep veriyor.  Saygılarımla.

Hocam sen al bi tane 1.4S 4x4 , sizin gibi bilgili arkadaşlara ihtiyacımız var :)
Araç zaten seni üzmez, motor & şanzuman gerçekten evladiyelik, güvenlik donanımları da üst düzey. geri kalan plastik vb. gibi dekor durumlar çok önemli değilse çok memnun kalacaksın.

Şu an 2011 Honda jazz kullanıyorum. Bu güne kadar iki aracım oldu ikisi de Honda jazz .10 Yıldır honda blogu yazıyorum.Fakat vitara da beni cezbediyor. Fiyat performans çok iyi. Suzuki vitara 1.4 s  tercihimi 4x4 olması ve 220 tork olması alt devirlerde bu torku üretmesi  benim için önemli. Beygir gücü ikinci planda o benim ilk tercihim değil. Benim yüksek Hp den beklediğim bir şey yok. Fakat yüksek torktan çok faydalanıyorum. Dik rampalar ve ani hızlanmalar. Maksimum hızlar değil. Fakat merak ettiğim konu şu. Daha formu yeni inceliyorum açılmış bir başlık var mı bilmiyorum. Turbo arızası veya memnuniyetsizliği var mı. Kontak erken kapatıldığında turbo mil yatağı yağlaması Kontak kapanınca duracak . Kontak kapansa da turbo bir süre daha dönmeye devam edecek. devir daim durduğu için yağ beslemesi olmayacak. Bu şekilde kullanım bir süre sonra yatak sarmasına turbonun yalpalamasına kaçırmasına randımanın düşmesine sebep olur.Bu tür araçlarda stop etmeden önce bir süre yüksek turbo devrinin düşmesi beklenmeli. Bu çok pratik bir şey değil. Hedefine varınca kontağı kapatıp çıkmak refleks haline gelince bu iş zor olur. Bunu telafi eden bir sistem var mı acaba. Kullanan arkadaşlar en az bir yıldan fazla kullanan arkadaşlar güç kaybına uğradılar mı , mil yatağından farklı ses geliyor mu.Paylaşırlarsa sevinirim.

Sayın jazzcı kardeşim. Nickim aynı o forumdaki yazdıklarımı inceleyebilirsin. Bir önceki yazımda bahsettiğim ikinci aracım benim de jazzdı. Jazzdan sonra otomobilden beklentilerim jazz çok alçak olduğu için ve yollarımız sorunlu olduğu için biraz yerden yüksek bir araç, en az jazzdan çok da fazla yakmayan bir araç, Jazzdan daha güvenli bir araç, az biraz daha performanslı bir araç ve tabiki olmazsa olmaz 4 çeker  otomatik bir otomobildi. Jazzım düz joy paketti. Aylar süren araştırmalarım sonunda jazzdan sonra bu beklentilerin optimumunu verecek tek bir araca ulaştım o da Vitara. Annemde ve kardeşimde şu an hala 2011 ve 2012 model joy ve fun paketlerde jazz var. Onlar benim gibi ekonomik olarak kendilerini zorlamaya gelemedikleri için henüz Vitaraya ulaşamadılar jazza devam ediyorlar:)) 
Yani adres doğru. Siz kesinlikle bir Vitara edinmelisiniz. Jazzın Vitara ya göre göreceli olarak daha geniş iç hacmini port bagaj ile aşma düşüncem var. Bagaj eksiğini gidereyim derken yukarıda kısmen değinildiği gibi 5.000TL lik bir set almak varken 50.000TL farkla başka bir otomobil almak gerekebiliyor ki değmez. Jazzım düz vites olduğundan performansın tekerlere aktarımı oransal olarak daha net ve birebirdi. Vitara jazza göre ağırlık olarak pek değişmese de kağıt üzerinde beygir ve tork olarak %20 daha güçlü bir araba ama şanzıman özelliğinden dolayı bunu yola net %10 fark olarak yansıtabiliyor. Bu tabi Auto modda böyle Sport moddaysa jazzla asla yapamayacağınız hareketleri özellikle ıslak virajlarda yapıp vaaay bee hayranlığı duyabilirsiniz Vitara ya. Sportta  kağıt üzerindeki %20 fark fiili sürüşte %30-40 lara geliyor inanın. Hele de 1,4 Turbo da farkın %100 e kadar çıkabileceğini düşünüyorum ama ben 1,6 atmosferik deneyimlerimi aktarabilirim. Tüketim olaraksa 4 çeker vitara 2 çeker jazzdan %5 den kesinlikle fazla değil. Yani performans / tüketim ikileminde performans lehine karda olacağınız bir araç olacaktır Vitara 
Gelelim turbo kullanımı meselesine. start stopta bildiğiniz gibi kontağı kapatıp gitmiyorsunuz havalandırma, radyo, aydınlatma vs. çalışıyor. yani tam bir durma değil. Dolayısıyla motor yakıt akışı kesilse de turbo yağlanmasının devam edeceği görüşündeyim. Ayrıca Turbo nun yağsız kalması durumu 4000-5000 gibi yüksek devirlere çıktıktan sonra aniden 15-20 sn içinde motoru kapatmanızla oluşacak birşey. 100-110 la giderken 2000 devirler civarında oluyor motor, özellikle küçük viteste gitmiyorsanız. Bu devirlerden sonraki stop pek zarar vermeyecektir. Yüksek devirlerden sonra kapatmadan önce 40-50 sn beklemek yararlıdır. beklemezseniz hemen bir sorun olmaz ama örneğin 120-130 binde turbo ömrü bitecekse siz 80 binde bitirirsiniz. Umursamamazlık, itina göstermemek uzun vadede zararlı çıkartır. 1,4 ve 1,6 motorlar arasında periyodik bakımlarda 200TL kadar fark olduğunu da göz önünde bulundurunuz. Uzun süre kullanacaksanız aracın 20 yıllık ömrü boyunca 2 defa da turbo değiştirseniz 2 aracın fiyat farkı kadar daha servis parası vereceğiniz anlamına gelir. 20x200=4000+iki turbo x5000=14.000 bunlar bugünkü tahmin 20 yıl içinde 1,4 t aleyhine makas açılacaktır. 

yavuzjazz
4*1

Cum May 31, 2019 3:24 am

Gerçekten güzel özetlemişsiniz. Bu yazınızdan jazz tecrübenizin olduğu çok belli. Benim ki de ayrı bir sevda. Fakat neredeyse birebir sebeplerden dolayı bir arayışa girdim. Sizden iki sebep daha fazla nedenim var. Biri aracım jazz fun i-shift 2011. Geri vites zayıflığı fazlasıyla üzdü. % 10 luk bir rampada durup kalkınca debriyaj kaçırıyor. Bazen balata dan çok koku geliyor. Tabi gazı kesip aracı dar yolda ters çevirip 1. vites çıkıyorum. Öyle bir araç olsun ki çok yavaş yavaş rampayı çıkayım. Yani düşük devirde max tork almalıyım. Gazı dipleyip 4-5000 devirde 127 torku almaya kalkarsam debriyaj yanar.Jazz  1500-3000 devirde %10 luk rampada durduğu yerde araç boş olarak kalkması zor. Hele ki iki kişi ve bağaj da da 50 kg yük ile zor. Vitara 1.4 s siz kullananlar bilirsiniz bunların hiç biri olmuyordur diye inanıyorum.
İkinci değişme ve yeni bir araç arayış sebebim. Sürekli arabada taşıdığım yükler. 1.5 Ton çekişi olan elektrikli vinç. Ekstra makara ve çekme halatları ve donanımları. Deprem acil ihtiyaç malzemeleri.Olağan üstü durumlar için çadır barınma ve gıda malzemeleri.İki gazlı ocak ve yedek gaz kartuşları. Kompresör,akü takviye cihazı,tırmanma ve iniş için halat,kaya çekici çeşitli kürekler,lastik tamir kiti, yedek kıyafet,3 tonluk gerdirme ve ekstra 6 ton çekmesi için makara .Jazz da şu an LPG var yedek lastik de araçta sürekli taşıyorum. Çektirme hariç şu an hepsi bagaj da her gün benimle istanbul'u dolaşıyoruz. Ben yolda kalmamaya ve kalana yardım etmek içinde gerekli malzemeyi taşıyan takıntılı biriyim. Olağan üstü şartları daha normal yaşamak için küçük önlemler. Abi abartmışsın diyebilirsin. Yaş 58 bu yaşa kadar iki savaş bölgesinde kaldım. İran -Irak savaşı ,İran birleşmiş milletler. Yugoslavya iç savaşında kısa süre kaldım. Bir gemi yangını.bir apartman yangını, bir sinema yangını içinde kaldım. İki büyük depremi 6. katta yaşayarak tecrübe ettim. Ve sonraki zamanlarda bu olayların getirdiği her türlü acı gerçekler yaşadım. Normal zamanlarda çok kolay elde ettiğiniz şeyleri nasıl bir hayatı önem teşkil ettiğini ancak o zaman anlayabilirsiniz.
Bu sebep ile 500 litre civarında bir bagaj olsun istiyordum. Vitara da bu sorun jazzın şu anki bagaj hacmi vitara dan daha fazla.Fakat küçük bir fark. Ama koltukların çok fonksiyonlu olma avantajı var. İşte böyle düşüncelerimle vitara ya yaklaşıyorum. Hayırlısı olsun.

dozuysal
4*2

Cum May 31, 2019 8:41 am

yavuzjazz yazdı:
Gerçekten güzel özetlemişsiniz. Bu yazınızdan jazz tecrübenizin olduğu çok belli. Benim ki de ayrı bir sevda. Fakat neredeyse birebir sebeplerden dolayı bir arayışa girdim. Sizden iki sebep daha fazla nedenim var. Biri aracım jazz fun i-shift 2011. Geri vites zayıflığı fazlasıyla üzdü. % 10 luk bir rampada durup kalkınca debriyaj kaçırıyor. Bazen balata dan çok koku geliyor. Tabi gazı kesip aracı dar yolda ters çevirip 1. vites çıkıyorum. Öyle bir araç olsun ki çok yavaş yavaş rampayı çıkayım. Yani düşük devirde max tork almalıyım. Gazı dipleyip 4-5000 devirde 127 torku almaya kalkarsam debriyaj yanar.Jazz  1500-3000 devirde %10 luk rampada durduğu yerde araç boş olarak kalkması zor. Hele ki iki kişi ve bağaj da da 50 kg yük ile zor. Vitara 1.4 s siz kullananlar bilirsiniz bunların hiç biri olmuyordur diye inanıyorum.
İkinci değişme ve yeni bir araç arayış sebebim. Sürekli arabada taşıdığım yükler. 1.5 Ton çekişi olan elektrikli vinç. Ekstra makara ve çekme halatları ve donanımları. Deprem acil ihtiyaç malzemeleri.Olağan üstü durumlar için çadır barınma ve gıda malzemeleri.İki gazlı ocak ve yedek gaz kartuşları. Kompresör,akü takviye cihazı,tırmanma ve iniş için halat,kaya çekici çeşitli kürekler,lastik tamir kiti, yedek kıyafet,3 tonluk gerdirme ve ekstra 6 ton çekmesi için makara .Jazz da şu an LPG var yedek lastik de araçta sürekli taşıyorum. Çektirme hariç şu an hepsi bagaj da her gün benimle istanbul'u dolaşıyoruz. Ben yolda kalmamaya ve kalana yardım etmek içinde gerekli malzemeyi taşıyan takıntılı biriyim. Olağan üstü şartları daha normal yaşamak için küçük önlemler. Abi abartmışsın diyebilirsin. Yaş 58 bu yaşa kadar iki savaş bölgesinde kaldım. İran -Irak savaşı ,İran birleşmiş milletler. Yugoslavya iç savaşında kısa süre kaldım. Bir gemi yangını.bir apartman yangını, bir sinema yangını içinde kaldım. İki büyük depremi 6. katta yaşayarak tecrübe ettim. Ve sonraki zamanlarda bu olayların getirdiği her türlü acı gerçekler yaşadım. Normal zamanlarda çok kolay elde ettiğiniz şeyleri nasıl bir hayatı önem teşkil ettiğini ancak o zaman anlayabilirsiniz.
Bu sebep ile 500 litre civarında bir bagaj olsun istiyordum. Vitara da bu sorun jazzın şu anki bagaj hacmi vitara dan daha fazla.Fakat küçük bir fark. Ama koltukların çok fonksiyonlu olma avantajı var. İşte böyle düşüncelerimle vitara ya yaklaşıyorum. Hayırlısı olsun.

İ shift vites gerçekten honda nın çok yanlış bir seçimi. sırf bu yüzden bile Tork konvertörlü Vitara ya geçmeye değer. Bahsettiğiniz güvenlik ve yol yardım malzemelerinin hacmini ve ağırlığını kafamda çok canlandıramadım ama dediğim gibi bunların bir kısmını tavana naklederek sorunu çözebilirsiniz. ön -arka dingil ağırlık dağılımını da çok fazla bozmamış olursunuz. bu da baskı balata aşınımına etki eder.

Kullanıcı avatarı
kvadankpakal
4*2

Cum May 31, 2019 8:43 am

yavuzjazz yazdı:

Yavuz ağbi, kitap yaz okuyalım bu ne ya, kaosun içinde yılların geçmiş.

yavuzjazz
4*1

Cmt Haz 01, 2019 1:15 am

Merak etme dahası var ama burası onun yeri değil. Dua edin de şu arabayı alacak parayı tamamlayayım. O zaman daha eğlenceli testler yapar paylaşırım. O kaos sadece çok olağan dışı şartlarda oluşuyor.Ben o psikoloji ile yatıp kalkmıyorum. Yani aracına yangın tüpü almayan stepnesi olmadan dağtaş ailesini gezdirmeye çıkaran birini düşün bir aksilik olduğunda arabasını yangından kurtarabilecekken 50 tl bir yangın söndürücüsü bulundurmuyor. Diğeri karısını çoluğunu çocuğunu dağ başında patlak lastikle saatlerce bekletip eziyet çektiriyor. Ama bir stepneyi koymayı düşünmek bir kaç saniye tüp alıp koymakta öyle. Bu yaşantınızın çok kısa bir anıdır. Ama yokluğu size pahallıya patlar. Ve sonra uzun süre anlatacağınız kötü bir anıya sahip olursunuz. Şimdi bunun önlemini alan bir adama abi sende ne karamsarsın demek haklı bir eleştirimi. Ben yollarda kurtardığım araçlar dan yardım ettiğim insanlardan çok dua aldım. Bu belki hayatınızda başınıza hiç gelmeyebilir. Ama inanın geldiğinde hiç hoşlanmayacaksınız. Yaşadığım ilginç tecrübelerden birini anlatarak şimdilik yazmayı bırakıyorum. Ankara da kayın biraderi ziyarete gittik. Hanım ve kayın valide yanımda. Birkaç saat sohbet ettikten sonra çıktık arabaya bindik. Ana yola 50 mt mesafe var sağa sola baktım hızla sağ şerite   katıldım. Bir kaç saniyede arabanın sağ önü çöktü ve araba hızla sağa çekmeye başladı.Kontrollü şekilde sağa çekip durdum. Lasti janta oturmuş.Hemen tüm bagajı boşaltıp stepneyi çıkardım. Lastiği söktüm takmadan batan çivi veya neyse aradım hiç bir delik yok. Sonra subap kapağına baktım takılı. Subap kapağını açtım içinden merçimek büyüklüğünde taş çıktı.Adamın biri aracımın subap kapağını sökmüş içine taş koymuş. Biraz sıkmış tam sıkmamış. Ve kontrollü olarak havanın kaçmasını sağlamış. Ben manevra yapıp gazlayınca hava çıkışı hızlanıyor ve janta oturuyor. Eğer otobanda olsa takla atıp harap olacağız. Polis çağırdım gösterdim .Kayın biraderle konuyu konuşunca biraz aydınlandım. Onun çoçuğunu taciz eden karşı apartmanın kapıcısı kendi bahçelerinde oynayan bizim yeğenden dolayı babasına gıcıkmış.Arabayı onların sanıp galiba bu işi yapmış. Kimseyi tanımadığım düşmanım olmayan bir yerde kim bu sadistliği yapar.Yani beklenmedik olaylar başımıza gelmeden biraz antremanlı olursak hayat kolaylaşır. Başkalarının hayatını da kolaylaştırırız. Asıl eğitimim jeoleoji. Deprem ve Tsunami ilgi alanım. Ayrıca arama kurtarma ve afet konuları da. Birde araç teknolojileride hoşuma gidiyor. Ortaya karışık bir şey çıkıyor. Fakat bu bahsettiğim konular hayatımda çok az yer kaplıyor. Çünkü bunlara önceden çalışıp bir yerde bekleyen kuluçkada olan bir şey diye bak.Zamanı geldiğinde ya tecrübeden yada hazırlayıp aracına koyduğun bir parçayı kullanıma sokmak gibi gör. Hayata bazen bir kez karşılaşacağın bir şey olur. Ona ne kadar hazırsan yada ne kadar doğal olarak tepki veriyorsan o karşılaştığın şey senin için tehlike olmaktan çıkar. 

Estergon
4*2

Cmt Haz 01, 2019 8:04 am

yavuzjazz yazdı:
Merak etme dahası var ama burası onun yeri değil. Dua edin de şu arabayı alacak parayı tamamlayayım. O zaman daha eğlenceli testler yapar paylaşırım. O kaos sadece çok olağan dışı şartlarda oluşuyor.Ben o psikoloji ile yatıp kalkmıyorum. Yani aracına yangın tüpü almayan stepnesi olmadan dağtaş ailesini gezdirmeye çıkaran birini düşün bir aksilik olduğunda arabasını yangından kurtarabilecekken 50 tl bir yangın söndürücüsü bulundurmuyor. Diğeri karısını çoluğunu çocuğunu dağ başında patlak lastikle saatlerce bekletip eziyet çektiriyor. Ama bir stepneyi koymayı düşünmek bir kaç saniye tüp alıp koymakta öyle. Bu yaşantınızın çok kısa bir anıdır. Ama yokluğu size pahallıya patlar. Ve sonra uzun süre anlatacağınız kötü bir anıya sahip olursunuz. Şimdi bunun önlemini alan bir adama abi sende ne karamsarsın demek haklı bir eleştirimi. Ben yollarda kurtardığım araçlar dan yardım ettiğim insanlardan çok dua aldım. Bu belki hayatınızda başınıza hiç gelmeyebilir. Ama inanın geldiğinde hiç hoşlanmayacaksınız. Yaşadığım ilginç tecrübelerden birini anlatarak şimdilik yazmayı bırakıyorum. Ankara da kayın biraderi ziyarete gittik. Hanım ve kayın valide yanımda. Birkaç saat sohbet ettikten sonra çıktık arabaya bindik. Ana yola 50 mt mesafe var sağa sola baktım hızla sağ şerite   katıldım. Bir kaç saniyede arabanın sağ önü çöktü ve araba hızla sağa çekmeye başladı.Kontrollü şekilde sağa çekip durdum. Lasti janta oturmuş.Hemen tüm bagajı boşaltıp stepneyi çıkardım. Lastiği söktüm takmadan batan çivi veya neyse aradım hiç bir delik yok. Sonra subap kapağına baktım takılı. Subap kapağını açtım içinden merçimek büyüklüğünde taş çıktı.Adamın biri aracımın subap kapağını sökmüş içine taş koymuş. Biraz sıkmış tam sıkmamış. Ve kontrollü olarak havanın kaçmasını sağlamış. Ben manevra yapıp gazlayınca hava çıkışı hızlanıyor ve janta oturuyor. Eğer otobanda olsa takla atıp harap olacağız. Polis çağırdım gösterdim .Kayın biraderle konuyu konuşunca biraz aydınlandım. Onun çoçuğunu taciz eden karşı apartmanın kapıcısı kendi bahçelerinde oynayan bizim yeğenden dolayı babasına gıcıkmış.Arabayı onların sanıp galiba bu işi yapmış. Kimseyi tanımadığım düşmanım olmayan bir yerde kim bu sadistliği yapar.Yani beklenmedik olaylar başımıza gelmeden biraz antremanlı olursak hayat kolaylaşır. Başkalarının hayatını da kolaylaştırırız. Asıl eğitimim jeoleoji. Deprem ve Tsunami ilgi alanım. Ayrıca arama kurtarma ve afet konuları da. Birde araç teknolojileride hoşuma gidiyor. Ortaya karışık bir şey çıkıyor. Fakat bu bahsettiğim konular hayatımda çok az yer kaplıyor. Çünkü bunlara önceden çalışıp bir yerde bekleyen kuluçkada olan bir şey diye bak.Zamanı geldiğinde ya tecrübeden yada hazırlayıp aracına koyduğun bir parçayı kullanıma sokmak gibi gör. Hayata bazen bir kez karşılaşacağın bir şey olur. Ona ne kadar hazırsan yada ne kadar doğal olarak tepki veriyorsan o karşılaştığın şey senin için tehlike olmaktan çıkar. 

Merhaba Yavuz bey...yazılarınızı okuyunca sanki kısa zamanda dünyayı bir felaket uğrayacağı düşüncesine kapıldım:) ama sizin yaptığınız aslında en doğru olanı bu konuda hazırlıklı olmak gerçekten doğru birşey...subab olayına gelince ise gerçekten üzücü Allah korusun bir kazaya sebebiyet bile verebilir...insanlarımız gerçekten bilinçsiz egitimsiz ve saygısız....yaptigi işlerin sonradan nelere mal olacagini kestirmiyor...size yapılan bilinçli taksir geçmiş olsun ...

aykut35-35
4*1

Cum Ağu 09, 2019 2:44 pm

Merhaba arkadaşlar.  6 ağustos salı günü aldığım 1.6 glx vitara ya 7 ağustos çarşamba günü LPG yi taktırdım. Hiç affetmedim yani. Bakalım ne olacak tüketim. :)

aykut35-35
4*1

Cum Eyl 06, 2019 1:26 pm

aykut35-35 yazdı:
Merhaba arkadaşlar.  6 ağustos salı günü aldığım 1.6 glx vitara ya 7 ağustos çarşamba günü LPG yi taktırdım. Hiç affetmedim yani. Bakalım ne olacak tüketim. :)

Tekrar merhaba arkadaşlar. LPG ile 1 ayda 3bin km yol yaptım. Şehir içi şehir dışı ortak kullanımda şu ana kadar %40 gibi bir tasarrufum var. LPG fiyatı 3tl den 22-27 kuruş gibi yakıyor. 

Kullanıcı avatarı
mksahin
4*2

Cmt Eyl 07, 2019 12:06 am

aykut35-35 yazdı:
aykut35-35 yazdı:

Tekrar merhaba arkadaşlar. LPG ile 1 ayda 3bin km yol yaptım. Şehir içi şehir dışı ortak kullanımda şu ana kadar %40 gibi bir tasarrufum var. LPG fiyatı 3tl den 22-27 kuruş gibi yakıyor. 

1.6 atmosferik motorlarda LPG ile %40'a kadar tasarruf yapılabileceğini duyardım hep, demek ki doğruymuş. Çok kilometre yapanlar için oldukça mantıklı. Güle güle gezin...

alipeker
4*1

Prş Kas 21, 2019 10:59 pm

2017 GLX aracıma 3 gün önce BRC taktırdım. Daha yeni ama pişman olmayacağımı düşünüyorum. İlerleyen haftalarda deneyimlerimi paylaşırım
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir
GZIP: On