Suzuki Vitara Bilgilendirme Forumu

Moderatörler: mimleon, alpingen, E.ONUR

Allgrip
4*2
Başlık Yazar

Lastik

Cum Kas 04, 2016 10:27 pm

Merak ediyorum tüm Vitara'larda Continental Conti Eco Contact 5 mi takılı? 1.4 T versiyonda da aynı lastikler mi var? Bu lastiklerin karda ve çamurda nasıl tepki vereceğini merakla bekliyorum. Daha iyi bir All Terrain lastik takilabilirdi.

biscana
4*1

Re: Lastik

Pzt Tem 17, 2017 4:59 pm

1.4 t versiyonda da conti eco contact 5 var evet. 
4000kmdir kulanıyorum genel olarak oldukça başarılı diyebilirim. asfalt, hafif çamur, mıcır ve toprak yollarda kullanma şansım oldu herhangi bir olumsuzluk yaşamadım.

Allgrip
4*2
Başlık Yazar

Pzt Tem 17, 2017 5:28 pm

biscana yazdı:
4000kmdir kulanıyorum genel olarak oldukça başarılı diyebilirim. asfalt, hafif çamur, mıcır ve toprak yollarda kullanma şansım oldu herhangi bir olumsuzluk yaşamadım.

Asfaltta problem yok fakat diğer hava ve yol şartlarında sizinle aynı fikirde değilim. Contiecocontact 5 yaradılışı itibariyle mıcır, toprak ve çamurlu yollar için uygun değildir.

biscana
4*1

Pzt Tem 17, 2017 5:54 pm

Allgrip yazdı:
biscana yazdı:

Asfaltta problem yok fakat diğer hava ve yol şartlarında sizinle aynı fikirde değilim. Contiecocontact 5 yaradılışı itibariyle mıcır, toprak ve çamurlu yollar için uygun değildir.

Adında ekonomi geçen bir lastiği tabi ki bahsettiğiniz A/T lastiklerle kıyaslamak değildi amacım ya da mıcır ve çamurda da harika bir lastik olduğunu idda etmedim tabi ki. 
Demek istediğim daha önceki araçlarımda kullandığım Hankook, Dunlop ve Continental yaz lastikleri ile kıyasladığımda asfaltta gayet iyi bir performansı var ve zaman zaman girdiğim çamurlu ve mıcırlı yollarda beni tehlikeli bir duruma sokmadı, bunun demeye çalıştım. Tabi asfalt dışı kullanımda lastikten önce aracımın 4x4 olması esas sepep olabilir, yoksa bu lastik dediğiniz gibi sadece yolda kullanmak için üretilmiş bir lastik. 
Daha iyi bir A/T lastik demişsiniz, aracın orjinal jantları ile kullanılabiliecek bir A/T lastik öneriniz var mı? 
Sormamın sebebi, malum bir gün kış gelecek ve ben de kış lastiği yerine A/T lastik almayı düşündüm ama sanırım bizim lastk ölçülerimizde böyle bir lastik yok en azından 17inch jant ile.

dozuysal
4*2

Pzt Tem 17, 2017 9:09 pm

Üretici kullanıcıların %80-90 ını oluşturacak asfalt kullanıcılarına yönelik lastik seçmek durumundadır diye düşünüyorum.
çamura çayıra çimene gidecek olanlar buna göre lastiklerini değiştirmelidir.
kış lastikli L200 4X4 kullanmıştım ağır arazide hiç bir işlevi yok. anında balçığa gömülüp kalıyor. lastiğin üstüne 5-10 cm saf çamur sıvandığında kaymak gibi bir çamur kaplama lastiklerle çamurda çamurla debelenip duruyorsunuz:))
Derin ve kalın dişli adeta gemi pervanesi gibi lastikler lazım yani All Terrain.

biscana
4*1

Sal Tem 18, 2017 11:53 am

Bildiğim kadarıyla kış lastiklerinin üzerinde M+S ibaresi olanları çamurda da etkili olduğunu belirtiyor tabi ne kadar çamur ve nasıl bir yolda orası belli değil :) 
Dediğiniz gibi arazi için A/T veya M/T denen lastikler şart. 
Merak ettiğim bir şey ise A/T lastikler kış şartlarında ne kadar işe yarar? 
Mesela BF Goodrich A/T veya Malatesta Koala ya da Lassa Competus kullansak kış aylarında -5 / - 10 derecelerde karlı yollarda kış lastiği kadar etkin tutunma sağlar mı acaba? Yoksa bu lastiklerin hamuru yaz lastiği kıvamında ve soğuk havalarda sertleşip özelliğini kaybediyor mu? 

Allgrip
4*2
Başlık Yazar

Sal Tem 18, 2017 5:34 pm

Bir arazi lastiği için 215/55/17 ölçüleri sıkıntılı.
Her kış lastiğinde M+S özelliği bulunmaz, her M+S lastik de kış lastiği değildir. M=Mud(Çamur) S=Snow(Kar)
Kış ayları için M+S özellikli bir kış lastiği arazide işinizi görecektir.
Yaz ayları için (araziye çıkacaksanız) 4 mevsim lastik öneriyorum. Araziye çıkmayacaksanız yazın 4 mevsim lastik kullanıp aracınızı yormanıza ve yakıt tüketiminizi arttırmanıza gerek yoktur. Bu arada belirtmek isterim ki, conti eco contact 5 lastiklerimizin ıslak yok performansı da oldukça iyi.

biscana
4*1

Çrş Tem 19, 2017 12:05 pm

Açıkçası pek araziye çıkma niyetim yok ancak zamanı geldiğinde kış lastiği alacağım için acaba kış lastiği yerine hafif bir arazi lastiği alabilirmiyim düşüncesindeyim. Malum ana yollarımızın bile hali ortadayken ara yollar ve zaman zaman girilen köy yollarında hafif bir arazi lastiği hiç fena olmaz.
Dediğiniz gibi 215/55/17 ölçülerinde arazi lastiği yok, yanak genişliği bir arazi lastiği için fazla ince. 
İşin kötüsü aynı jantla (17'') kullanılabilecek ve %3 güvenlik limiti içerisinde başka uygun ölçüde de seçenek yok. 
16'' veya 15'' jant + lastik alma fikrine de hem maliyet arttığından hem de basınç sensörleri yüzünden bana pek cazip gelmedi. 
Sanırım dediğiniz gibi M+S özellikli orjinal ölçümüzde bir kış lastiği benim için en mantıklı seçenek olacak. 

Allgrip
4*2
Başlık Yazar

Çrş Tem 19, 2017 12:35 pm

Doğru karar, ben oldukça memnunum.

dozuysal
4*2

Cmt Tem 29, 2017 1:25 pm

Evet kışın A/T lastik kış lastiği kadar tutunma performansı vermez. Kış lastiğindeki M+S deki M den kasıt derinliği 5cm ye kadar olan çamurlar içindir. A/T de ise 20-30cm derinlikteki çamurlarda bile iş görür. Kış lastiğinde tutunma prensibi kılcal kanallara kar doldurarak lastik-kar arasındaki düşük sürtünme katsayısını kar-kar arasındaki yüksek sürtünme katsayısına yükseltmektir. A/T de ise prensip yumrulu dişlerle derin çamur içinde lastiğin çamura tutunup ittirmesi ile ilerlemektir.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir
GZIP: On